Çocuğunuza Sebzeyi Sevdirebilirsiniz

Çocuğunuzun sebzelerle başı dertte mi? Ne yapsam etsem de şu sebze yemeklerini yedirebilsem diye mi düşünüyorsunuz? İşte çocuğunuza sebzeleri sevdirmenin birkaç yolu…

cocuklara-sebzeyi-sevdirme

1)      Örnek Olun

Çocuğunuz öncelikle sizi taklit edecektir. Bu nedenle ona örnek olun ve önce siz sebze yiyin. 

2)      Erimiş Peynirden ve Dip Soslardan Yardım Alın 

Özellikle brokoli, karnabahar gibi sebzeleri haşlayıp üzerine peynir eritirseniz, çocuğunuz sevmediği bu sebzeleri bayıla bayıla yerken kalsiyum ihtiyacını da karşılayacaktır. Çiğ sebzeleri sevdirmek için de çocuğunuza onları batırabileceği lezzetli dip soslar hazırlayın. Humus, cacık gibi soslarla çiğ sebze tüketimini eğlenceli ve lezzetli hale getirebilirsiniz.

3)   Suyunu Çıkarın

Her çocuk meyve suyunu sever. Bayıla bayıla içer. Bu sefer de sebzelerin suyunu çıkarak, düşündüğü gibi sebzelerin tadının kötü olmadığını ona gösterin. 

4)      Abur Cubura Son Verin

Genel olarak hiçbir öğünde ama özellikle ara öğünlerde çocuğunuzun abur cubur tüketmesine izin vermeyin. Bunun yerine ona sağlıklı, sevebileceği atıştırmalıklar hazırlayın.

5)      Sevdiği Yiyeceklerle Servis Edin

Çocuğunuz sebzeleri tadı için sevmeli. Bu yüzden sebzeleri bir şeylerin içine saklamak yerine, onun sevdiği tariflerle servis edin. Bu şekilde çocuğunuz sevdiği yemeklerin içerisinde sebze de olabileceğini ve bu tariflerin lezzetli olabileceğini kavrayarak sebzeden nefret etmeyecektir.

6)      Birlikte Mutfakta Vakit Geçirin

Çocuğunuzla birlikte mutfakta vakit geçirin. Tarifleri onunla birlikte, oyunlar oynayarak pişirin. Böylece kendi katkısının da olduğu yemeği yemek isteyecektir.