Çocuğunuza Sevginizi Göstermenin 20 Yolu!

Çocuk büyütürken disiplin ve kurallar şart. Ancak bir yandan disiplin sağlarken diğer yandan çocuğunuzu eğlendirmek ve mutlu etmek de mümkün. Ara sıra vereceğiniz tavizler onu hem mutlu edecek hem de hayatın sadece sorumluluklar ve kurallardan ibaret olmadığını görmesini ve geleceğe daha umutla bakmasını sağlayacaktır. Çocuğunuza “aman şımarmasın” kaygısı olmadan onu sevdiğinizi söyleyin, hem de davranışlarınızla bunu belli edin. Çocuğunuzun sevildiğini ve takdir edildiğini bilmesi ona öz güven verecektir. İleride iş ve sosyal hayatında kendinden emin durmasını ve zorluklarla daha kolay başa çıkmasını sağlayacaktır.Peki, çocuğunuza onu sevdiğinizi nasıl belli edeceksiniz?

baba çocuk ilişkisi

1) Onunla doğa içinde yürüyüşlere çıkın. Konuşmayı o yönlendirsin ve onun istediği konularda konuşun.

2) Onun beğendiğiniz özelliklerini başkalarının yanında övün.

3) Beraber çekilmiş bir resminizi çerçeveletip odasına asın.

4) Onu istediği sinema filmine götürün, sinemaya girerken istediği abur cuburu almasına izin verin.

5) Onunla oyunlar oynayın ve kazanmasına izin verin.

6) Banyo vaktini eğlenceli kılın. Küveti doldurun ve içine renkli sabunlar, baloncuklar ekleyin. Banyodayken istediği oyuncakla oynamasına izin verin. Banyodan çıkarken onu sıcacık havluyla sarın.

7) Normalde uyuduğu saatten geç bir saatte ayakta kalmasına izin verip onunla çizgi film klasikleri izleyin. Migros Sanat Market’ten seçeceğiniz film bir tıkla evinize gelsin, size geriye sadece çocuğunuza sarılıp güzel vakit geçirmek kalsın!

http://www.sanalmarket.com.tr/kweb/sclist/32329-elektronik-medya

 

8) Beslenme çantasına küçük ve sevimli notlar bırakın. O gün sınavı varsa, sınav sonucu ne gelirse gelsin onu seveceğinizi belirten hem cesaretlendirici hem rahatlatıcı sözler yazın.

9) Ona sizi mutlu eden ve gururlandıran özelliklerini söyleyin. Onu ne kadar beğendiğinizi ve takdir ettiğinizi bilsin. Bu, ona öz güven verecektir. Sakın çocuğunuzu şımartmamak için sevgi cümleleri kurmaktan çekinmeyin!

10) Size bir şeyler anlatırken onu tüm dikkatinizle dinleyin ve yorumlar yapın. Ona bir yetişkinmiş gibi davranın.

11) Okul dönüşü ona en sevdiği pastayı ya da kurabiyeyi yapın ve onu kapıda bunlarla karşılayın.

12) Onu kendi kararlarını kendi başına alması için teşvik edin. Böylece ileride size bağımlı olmadan kendi ayakları üstünde rahatça durabilecek.

13) Beraber yemek yapın. Bir günlük, mutfağı istediği gibi dağıtmasına izin verin. MigrosTV çocuğunuzla kolayca yapabileceğiniz çikolatalı kivi çubuklarının tarifini veriyor! http://migrostv.migros.com.tr/cikolatali-kivi/

14) Sıcacık battaniyenin altında sarılarak yatın ve birbirinize hikayeler anlatın.

15) Akşam yemeğinde ona gün içinde neler yaptığını, nelere sevinip nelere üzüldüğünü sorun. Onu yargılamayın, çocuğunuz size her şeyini rahatça anlatabilsin. Böylece başına iyi ya da kötü bir şey geldiğinde ilk size anlatacaktır.

16) Onun sevdiğiniz özelliklerini bir kağıda yazıp yatmadan önce yastığına bırakın.

17) Onun sevdiği şarkıların olduğu bir CD hazırlayın, arkadaşlarını çağırıp dans partileri verin.

18) Onu güldürecek şeyler yapın ve beraber gülün. Beraber gülmeniz duygusal olarak sizi yakınlaştıracaktır.

19) Çocuğunuzla beraber el işi süsler, oyuncaklar yapın. MigrosTV çocuğunuzla kolayca yapabileceğiniz, yaparken de eğleneceğiniz el işi tarifleri veriyor, tıklayın!

http://migrostv.migros.com.tr/category/hobi/ben-yaptim/page/2/

20) Çocuğunuza mümkün olduğu kadar çok vakit ayırın. Yoğun bir iş temponuz olsa bile çocuğunuzu görmek için bahaneler yaratın. Mesela öğle aranızı beraber yemek yiyerek geçirin.