Çocuğunuzu 6 Adımda Sakinleştirin!

Çocuğunuz ağlama krizine girdiğinde ne yapacağınızı bilemiyorsanız ya da ne yaparsanız yapın çocuğunuz sakinleşmiyorsa bir de bunları deneyin…

ağlayan çocuk

1) Başlamadan durdurun

Çocuğunuza birazdan olacakları önceden haber verin. “ Yatma vaktin saat 9’da” ya da “Yatmadan önce son bir kez daha oynayabilirsin” gibi. Bu şekilde çocuğunuz olacakları bildiği için sürprize uğrayıp şaşırmayacak. Çocuğunuzla bir aktivite yaparken onunla konuşun. Örneğin alışverişe gittiğinizde ne alacağınızı, akşam yemekte ne olacağını söyleyin. Olacak olaylar hakkında daha fazla bilgisi olursa üzücü sürprizlerle karşılaşmaz ve daha az şikayetçi olur.

2) Dikkatini dağıtın

Neyse ki küçük çocukların dikkati çabucak dağılabiliyor. Herhangi bir pet şişeye pirinç ya da çakıl taşları koyun ve çocuğunuza verin ya da tahta kaşık ve tava verip çocuğunuzun oynamasına izin verin. Bu şekilde çocuğunuzun dikkati başka bir şeye kayacak ve ne için ağladığını bile unutacaktır.

yaramaz çocuk

3) Seçenekleri azaltın

Çocuğunuza seçme hakkını vermeniz çocuğunuzun daha özgür ve kontrol sahibi hissetmesini sağlar. Çocuğunuza bir soru sorarken seçenekleri ikiye indirin. “Bugün kırmızı mı yoksa mavi ayakkabını mı giymek istersin?” diye sorun ve yalın ayak gitme seçeneğini eleyin. Ya da “Öğle yemeğinde süt mü yoksa elma suyu mu içmek istersin?” diye sorun, böylece asitli içecekler içme seçeneğini ortadan kaldırmış olursunuz, hem de çocuğunuz kendi istediğini yaptığını düşünür.

4) Sakin olun ve derin bir nefes alın

Gitgide yükselen bir ağlama sesiyle baş etmek her anne-baba için zordur. Böyle bir durumda ilk önce derin bir nefes alın ve ondan geriye doğru saymaya başlayın. Eğer sinirinizi yenemezseniz çocuğunuz gerginliğinizi hissedecek ve daha da yüksek sesle ağlamaya başlayacaktır.

5) Sarılın

Çocuğunuz takdir edilecek bir şey yapmıyor olsa da ona sıkıca sarılın. Bilim adamları kucaklaşmanın çocukların sakinleşmesini ve daha güvende hissetmesini sağladığını söylüyor.

bebekleri sakinleştirmek

6) Sevdiği yiyeceklerden ikram edin

Çocukların bağırıp çağırmasının ya da ağlama krizine girmesinin en büyük sebeplerinden biri aç ya da yorgun olmalarıdır. Ona sevdiği sağlıklı atıştırmalıklardan ikram edin ve sakince yemesini bekleyin. Çocuğunuzun sinirinin geçtiğini ve rahatladığını fark edeceksiniz.

 

çocuk aktiviteleri