Çocuğunuzu Keşfetmenin 7 Yolu

Üstün zekâya sahip çocuklar, tüm potansiyellerini yaşıtlarından çok daha iyi bir şekilde kullanabilen bireylerdir ve çocuk yaşta bu özelliklerinin keşfedilip gerekli eğitimlere yönlendirilmesi gerekir. Aksi takdirde çocuğu çok daha iyi bir gelecek beklerken keşfedilmediği takdirde üstün zekâsı normal düzeye inebilir. Bu durumda ilk eğitimin başladığı aile üyelerine büyük görevler düşer. Çocuğunuzun doğru bir eğitim alması ve üstün zekâsının iyi bir şekilde değerlendirilebilmesi için onu iyi gözlemlemeniz gerekir. Birçok ebeveynin düştüğü hatalardan biri olarak çocuğunuzun sadece zamanın teknoloji ürünlerini iyi kullanabiliyor olmasına bakıp “Benim çocuğum çok zeki.” demek yerine onun diğer önemli becerilerini iyi gözlemlemek gerekir. Peki çocuğunuzu diğer çocuklardan ayıran, onun üstün zekâlı olduğunu gösteren beceriler nelerdir? İşte çocuğunuzun üstün zekâlı olduğunu gösteren 7 önemli nokta:

1) Yaşıtlarından Büyüklerle Vakit Geçirirler

Çocuğunuz üstün bir zekâya sahipse kendi yaşıtlarıyla vakit geçirmek yerine yaşça daha büyük insanlarla vakit geçirmeyi isteyebilir.

cocuk-oyunlari

2) Hafızası Güçlüdür

Özellikle üstün zekâya sahip bebekler olağanüstü bir hafızaya sahiptir. Gizlenen bir oyuncağın ya da her zaman giydiği kıyafetin yerini diğer bebeklere göre daha iyi hatırlar. Üstün zekâlı bir bebek ya da çocuk; gözlemlediği, deneyimlediği, öğrendiği hiçbir şeyi unutmadan aklında depolar.

cocuk-hobi

3) Dikkatleri Güçlüdür

Bebek ve çocuklar bir konu üzerinde uzun zaman dikkat sahibi olamaz kısa süre içinde bir işe olan ilgilerini kaybeder. Ancak çocuğunuz üstün bir zekâya sahipse odaklanma problemi yaşamadan anlattığınız hikâyeleri uzun süre dinleyebilir, bir iş ya da oyunla uzun süre dikkatini kaybetmeden ilgilenebilir.

cocuk

4) Sanat ve Sayılarla Arası İyidir

Çocuğunuz üstün bir zekâya sahipse yaşıtlarına göre birçok sanat dalında çok daha başarılı olabilir. Gerektiğinden daha gerçekçi resimler çiziyor, matematik işlemlerini zihninden çözüyor ise çocuğunuz üstün bir zekâya sahip olabilir.

cocuklar

5) Kelime Haznesi Geniştir

Çocuğunuz kendi dilini konuşma ve hatta yabancı dillerden herhangi birine karşı hızlı bir gelişim kaydediyor, basit kelimelerden ziyade birçok farklı kelime öğreniyor ise diğer çocuklara göre daha üstün bir zekâya sahip olabilir.

anne-cocuk

6) Yaratıcıdır

Oyun oynarken ya da günlük hayatında hiç kimsenin düşünemediği yeni yollar yaratıyor, kendi kendine oyunlar türetiyor, aşırı yaratıcılık ve hayal gücü içeren davranışlar sergiliyorsa çocuğunuzun farklı ve üstün bir zekâya sahip olduğunu düşünebilirsiniz.

cocuk-egitimi

7) Lider Ruhludur

Çocuğunuz grup oyunlarında daima lider olmayı istiyor, bu durumdan hoşnut bir şekilde diğer oyun arkadaşlarını başarı ile yönetebiliyorsa bu kesinlikle iyi bir zekânın ürünü demektir. Yaşıtlarına göre liderlik kabiliyetinin çok gelişmiş olduğunu düşünüyorsanız çocuğunuz üstün bir zekâya sahip olabilir.