Çocuğunuzu Sosyal Medyadan Korumanın 6 Yolu

Akıllı telefon kullanımının da artmasıyla birlikte sosyal medya hayatımızın her tarafını esir almaya başladı. Her anımızı paylaşıyor, tanıdık tanımadık tüm insanlarla gün boyu etkileşim içerisinde oluyoruz.
Sosyal medya, birçok konuda hayatımıza güzellik ve kolaylık katmış olabilir; ancak zararlarını da göz önünde bulundurmak şart. Kullanım miktarı abartıldığı takdirde özellikle de çocukların hayatında olumsuz etkiler bırakabilmekte.

Bunun için çocuğunuzu sosyal medyadan korumanın 6 yolunu sizin için derledik:

1) İyi Bir Örnek Olun

Çocuklar genelde söyleneni değil, yapılanı örnek alırlar. Bu nedenle daha etkili olabilmek için ondan istediğinizi öncelikle sizin uygulamanız gerekir.

Çocuğunuzun sosyal medyadan uzak kalmasını istiyorsanız öncelikle siz kendinize sınırlar koymalısınız. En azından onun yanındayken sosyal medya kullanmamalı ya da kullanım miktarı için kesin zaman sınırlamaları belirlemelisiniz. Değişime kendinizden başladığınızda kısa zamanda çocuğunuzun da değişim yaşadığını göreceksiniz.

otistik-cocuklar

2) Birlikte Deneyimleyin

Çocuğunuz ısrarla sosyal medya kullanmak istiyorsa ona daha sert yasaklar koymayın. Yasaklar, sosyal medyayı daha cezbedici hale getirecek ve gizli yollar kullanmasına neden olacaktır. Böyle durumlarda birlikte bir hesap açın ve gizlilik ayarlarını düzenleyin. Çocuğunuzun sadece arkadaşlarıyla iletişim kurduğundan emin olun. Yasaklar koymak yerine birlikte deneyimleyerek onun doğru ve yanlışı anlamasını sağlayın.

cocuk-bakimi

3) Dışarıya Çıkmaya Teşvik Edin

Eskiden sokaklar, çocuklar ve onların eğlenceli oyunlarıyla dolar taşardı. Günümüzde ise çocuklar ekran başına kilitlenip oyunsuz ve hareketsiz bir şekilde obez olarak yetişiyor. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak zararlı olan bu durumu engellemek için sosyal medyaya karşı dışarıda gezinmenin daha çekici olduğunu ona kanıtlayın. Birlikte gezme günleri düzenleyip o günlerde sergi, müze, sahaf, lunapark, piknik alanları gibi yerleri gezin. Onu sosyal medyadan uzaklaştırıp hayata karışmasını sağlayın.

migrostvblog_cocuklayolculuk_v2_230617

4) Onunla Konuşun

Çocuklar, bir konu hakkında direkt sınırlandırılmak yerine sebep-sonuç ilişkilerini öğrenip ona göre hareket etmeyi severler. Yani, eğer ki çocuğunuzu sosyal medyadan uzaklaştırmak istiyorsanız ona sosyal medyanın tehlikelerini ve olası sonuçlarını güzelce anlatın. Çocuğunuz böyle bir sohbetten sonra sosyal medyayı bırakacak ya da sizin kontrolünüz dışında kullanacak dahi olsa bunu daha temkinli yapacaktır.

cocuklarda-uyku7

5) Bilgisayarı Ortak Bir Alana Kurun

Çocuğunuzun sınırlı bir şekilde sosyal medya kullanmasını istiyorsanız evinize alacağınız bilgisayarın masaüstü olmasına dikkat edin ve bu bilgisayarı onun odasına kurmak yerine evin ortak kullanım alanlarından birine kurun. Böylece çocuğunuz kontrolünüz dışında sosyal medya ya da tüm internet dünyasında zararlı işler yapmaktan kaçınacaktır.

ev-dekorasyon

6) Yazılımlardan Faydalanın

Çocuğunuzu sürekli olarak göz önünde bulundurmanız mümkün değildir. Onu doğru bir şekilde ve sürekli denetim altında tutabilmek için profesyonellerce hazırlanmış güvenlik yazılımlarından yararlanın. Yazılımların ebeveyn denetimi özelliği sayesinde rahat bir nefes alabilir, çocuğunuzu daha güvenli bir şekilde büyütebilirsiniz.