Çocuğunuzun Neye Kabiliyetli Olduğunu Keşfedin

Hepimiz, küçük yaşlarda yetişkin hayatımızda nasıl bir rol alacağımızın küçük kopyalarını veririz. Bu küçük kopyalara göz açanlar, kulak verenler ilerleyen hayatında yönünü çizerken çok daha kararlı olup bilinçli adımlar atarak zaman kaybetmeden başarıyı yakalar.

Ebeveynler olarak bu kısımda önemli görevler düşer. Her ebeveyn çocuğunun yetenekli olmasını ister; ancak onun gerçek yönelimlerini bilmeden sadece zorlayarak bir yere varamayacağını bilmez. Önemli olan çocuğun gerçek yönelimini saptayıp ona göre çocuğun neye ilgisi ve kabiliyeti olduğunu keşfedebilmek ve onu gerekli kurslara gönderebilmektir. Böylece ihtiyaçlarını bu yönde karşılayabilir, geleceğini kurmasına önemli ölçüde yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun kabiliyetini keşfedebilmeniz için işte önemli ipuçları:

  • Gözlem Yapın

Birçok ebeveyn çocuğunu gözleri önünden ayırmaz; ancak gözlem yapmak tamamen farklıdır. Çocuğun nelere ilgi ile yaklaştığını, hangi konularda daha çok soru sorduğunu, hangi durumlarda dikkat kesildiğini çözümlemeye çalışın ve bu ilgiler doğrultusunda yolunu çizmesine yardım edin.

cocuk-etkinlikleri

  • Deneyimletin

Onun gerçek istediğini bulabilmesi için farklı deneyimler yaşamasına imkân tanıyın. Birkaç ay dans eğitimi alıyorsa onun da onayı ile birlikte 1 ay da müzik eğitimi aldırın. Devam ettiği kurslar hakkında birlikte konuşun, değerlendirme yapmasını sağlayın. Böylece ilgisini ya da ilgisizliğini net olarak görebilir, yolun devamını buna göre çizebilirsiniz.

cocuk-etkinlik-onerileri

  • Zorlamayın

Yaygın olarak görülen hareketlerden biridir; kendi içinizde kalan birçok aktiviteyi çocuğunuzun yapması için zorlamayın. Onun bir işte başarılı olması için mutlu ve ilgili olması gerektiğini unutmayın. Bir çocuğun herhangi bir alana yeteneği olsa dahi bunu isteyerek yapmadığında başarısız olacağını kabullenin.

baba-cocuk

  • Vazgeçme Hakkı Verin

Çocuğunuzun ilgi duyduğunu düşündüğünüz aktiviteleri belirleyin. Ona birkaç seçenek sunun, ancak bunu sunarken sevmeme gibi durumlarda vazgeçme şansı da tanıyın. Böylece onu hep cesaretlendirmiş hem de kendini keşfetme yoluna önemli bir katkıda bulunmuş olursunuz.

cocuklar

  • Zekâ Türünü Belirleyin

Her insan birbirinden farklı zekâ türlerine sahip olabilir. Sözel, matematiksel, görsel, sosyal gibi birçok zekâ türü ile birbirinden farklı işlere yönelim gösterebilir. Çocuğunuzun kabiliyetlerini keşfedebilmek için örneğin ona bilmeceler sorarak, hikâyeler anlatarak, kelime oyunları oynayarak sözel zekâsını ortaya çıkarabilir; resim yaptırarak, görüntüleri hatırlatmaya çalışarak, fotoğraf çektirerek, müzelere götürerek görsel zekâsını ortaya çıkarabilir; müzik aleti çalmasını sağlayarak, şarkı söyleterek, ritim tutturarak müzik zekâsını ortaya çıkarabilirsiniz.