Çocuğunuzun Ruh Sağlığı İçin: Karne Gününde Nasıl Davranmalı?

Tüm senenin gayretinin birkaç sayısal değerlendirmesi olan karneler gerçekten de çocuğunuzun ruh sağlığının önüne geçecek kadar önemli midir? Kötü bir karnenin cezalandırılması gerekli midir? İyi bir karnenin ödüllendirilmesi şart mıdır? Ceza kadar ödülün de çocuğunuzun ruhunda tahribata yol açabileceğini biliyor musunuz?

Kafasında binlerce soru uçuşan tüm ebeveynleri bu satırların devamına davet ediyoruz. Karne gününde nasıl davranmanız gerektiğine birlikte bakalım.

  • Kötü Not Eksiklik Değildir

Ebeveynler olarak ilk kabul etmeniz gereken nokta, karnenin sadece okul başarısının numaralandırıldığı bir bildirge olduğu gerçeğidir.

baba-cocuk

Kötü not, asla bir çocuğun yeteneksiz olduğunu göstermez. Bunu kabul edebilen ebeveynler, karneye aşırı anlamlar yüklemez, dolayısı ile kötü not karşısında aşırı tepkiler vermez. Böylece ruh sağlığı kötü etkilenen çocuklar yetişmez.

  • Sevgi Göstermek En Önemlisi

Sene boyunca çocukların yalnızca okul hayatı ile ilgilenip sadece karne gelince kötü notlarını sorgulamak, kötü anne babaların yöntemidir unutmayın.

cocuk-oyunlari

Sevgi gösterilmemiş, sarılıp öpülmemiş, sadece hesap sorulmuş çocuklar; gittikçe değersiz hisseder, içine kapanır ve kendine güvenini kaybeder. Kendine güvenini kaybetmiş bir çocuk, hayattaki hiçbir alanda başarılı olamaz. Karne gününde sonuçlar ne olursa olsun çocuğunuza değerli hissettirmeyi ihmal etmeyin.

  • Kötü Notu Düzeltemezsiniz

Koskoca bir sene bitmiş, karneler elinize ulaşmış; eh artık pek de yapacak bir şey yok demektir değil mi? Yani; çocuğunuza hakaret ederek, onun üzerinde baskı kurarak ne zamanı geri alabilir ne de karnedeki notları yükseltebilirsiniz. Çocuğunuza kötü davranmak durumları iyileştirmek yerine onunla aranızdaki iletişimin ciddi bir şekilde zedelenmesine neden olur ki bunu hiçbir ebeveyn istemez.

cocuklarda-uyku7

  • Yetenek Ayrı Okul Ayrıdır

“Karnesi zayıflarla dolu olan bir çocuk, hayattaki hiçbir alanda başarılı olamayacak demektir.” algısının çok yanlış olduğunu, çocuklara değersiz hissettirdiğini fark edin. Akademik performansı kötü olan birçok bilim insanı, birçok başarılı yazar, birçok müzisyen örnekleri vardır. Çocuğunuza olan inancınızı kaybedip onun da güvenini kaybetmesine yol açmayın. Mesela; karnesi kötü notlarla dolu olan çocuğunuzu cezalandırmak yerine onu bu yaz yeteneklerini keşfedeceği bir kursa yazdırmak iyi bir fikir olabilir.

cocuk-etkinlikleri

  • Karne Sadece Çocuğa Verilmez

Karne, görünürde çocukların başarısını değerlendiren bir bildirgedir; ancak asıl durumlar öyle değildir. Bir karne, çocuğun başarısı kadar onu yetiştiren ebeveynlere verilen notları da içerir. Eğer baştan aşağı kötü notlar sıralanmışsa ebeveynlerin kendini sorgulama zamanı gelmiş demektir. Sıradaki karne gününde gelen sonuçlar iyi ya da kötü olsun ebeveynler olarak kendinizi sorgulamaya ne dersiniz?

cocuklar

  • Psikolojik Yardım Alın

Sadece sonuçlara odaklanmak yerine sebeplere odaklanmakta her zaman fayda vardır. Kötü notların sebebi öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği gibi psikolojik problemler olabilir. Sorunların nedenine inebilmek için bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin.

otistik-cocuklar

  • Ödüllendirmeyin

Kötü bir karneyi cezalandırmak kadar iyi bir karneyi ödüllendirmek de yanlış bir davranıştır. Karnesi iyi olduğunda hediyeler ile sevindirilen çocuklar, zamanla bir koşullanma sürecine girer. Ancak başarılı olurlarsa ailesi ve etrafındakiler tarafından sevilir, sayılır algısına düşerler. Herhangi bir başarısızlık durumunda ruhen kolayca çökebilirler. Bu nedenle iyi notları hediyelerle ödüllendirmek; kötü notları cezalandırmak yerine her durumda ona sarılarak sevildiğini hissettirebilirsiniz.

cocuk-etkinlik-onerileri

  • Kıyaslamayın

Her çocuğun öğrenme kabiliyeti ve öğrenme şartları farklıdır. Bu nedenle sonuçların da farklı olması kadar daha doğal bir şey yoktur. Çocuğunuzu kesinlikle komşu çocukları, akraba çocukları ile kıyaslamayın, başkalarının çocuğunuzun karnesi hakkında yorum dahi yapmasına izin vermeyin.

cocuk-tatil-kitaplari

  • Karnesi Hakkında Konuşun

Kötü bir karne gelmişse çocuğunuza “karnen hakkında konuşalım, ne düşünüyorsun?” gibi sorular yöneltin, böylece hem ilişkinizi zedelemez hem de onun sorumluluk duygusunun gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Unutmayın; çocuğunuz, tüm sayısal değerlerden daha kıymetlidir. Tüm notlar biraz çalışarak düzeltilebilir; ancak bozulan bir psikoloji hayat boyu başarısızlık ve mutsuzluğa yol açar. Bunun için tutumlarınıza daima dikkat etmeli çocuğunuzla mutlu ve başarılı bir ömür sürebilmek için olanaklar yaratmalısınız.