Çocuğunuzun Yaratıcılığını Geliştirmenin 5 Kolay Yolu!

Çocuklar yetenekleri ve hayal güçleri ile doğarlar; ancak yetenekleri desteklenmezse gitgide körelir ve kaybolur. Çocuğunuzun hayal gücünün gelişmiş olması dünyayı daha iyi algılamasını ve kavramasını sağlar. Çocuğunuzun illa bir Picasso ya da Mozart olmasına gerek yok. Yetenekleri sayesinde sanat algısı gelişen çocuk, sanatçı olmasa bile gelecek planlarını inşa ederken yetenekleri sayesinde doğru adım atacak ve yetenekleri sayesinde diğer yaşıtlarından sıyrılarak hayata önde başlayacaktır. Peki, çocuğunuzun yaratıcılığını nasıl geliştirebilirsiniz?

1.       Elbette boyalar ile!

Boyama yapmak her ne kadar basit bir aktivite gibi görünse de çocuğunuzun gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Renk algısı gelişen çocuğunuzun sanatçı ruha sahip olması kaçınılmaz! Aynı zamanda boyama yapmak çocuğunuzunseçim yapma özgürlüğünü de geliştirir. Hangi rengi tercih edeceğini belirleyen çocuğunuz seçim yapmayı öğrenir. İleride yapacağı seçimler de bu doğrultuda gerçekleşir. İyi arkadaş seçimi, bölüm seçimi, meslek seçimi, eş seçimi gibi, ileriki yıllarda yapacağı yüzlerce seçim için ilk adım, renk seçimi ile başlar. Çocuğunuzun yaptığı resimlere “çok güzel” deyip geçmek yerine“neden bu rengi tercih ettin, bu resimde neyi vurgulamak istedin” gibi sorularla çocuğunuzun kendisini tanımasını sağlayabilirsiniz. Daha sonraki resimlerini daha sorgulayıcı bir biçimde yapacak ve yeteneğini bu doğrultuda geliştirecektir.

yaratıcı çocuklar

Boyama yapmayı seven çocuklar yaşadı! MigrosTV çok özel bir boyama şekli ile karşınızda. Buz küpleri ile boyama yapıyoruz. Çocuklarınız eğlenceye doyacak! Tıklayın! Boyama yapmak için ihtiyacınız olan her şey tek tıkla kapınızda! Boya kalemleri ve boya çeşitleri ile çocuğunuz yaratıcılığını konuştursun! Tıklayın!

2.       En iyi dost kitaplar ile!

Kitap herkesin en iyi dostudur. Kitaplar, çocukların içinde keşfedilmeyi bekleyen cevherleri bulup çıkarır, çocukları maceradan maceraya sürükleyerek ufuklarını açar. Kitap okuyan çocuklar kendilerini çok daha rahat ifade ederler. Ancak çocuklara kitap okuma alışkanlığı ailede kazandırılır. Bu nedenle çocuğunuza kitap okumayı asla bir ceza olarak vermemelisiniz. Önünde kitap okuyarak ona örnek olmalısınız. Eğer sizin de kitap okuma alışkanlığınız yoksa hemen bu yazıyı (blogta yer alan kitap okuma alışkanlığı içeriği) okuyarak kitap okuma alışkanlığı kazanmalısınız. Çocuklarınhayal gücünün gelişmesindeki en büyük destekçiniz çocuğunuza uygunçocuk kitapları olacaktır.

araştırmacı çocuklar

3.       Oyuncaklar ile!

Oyuncak deyip geçmeyin! Unutmayın, sizin de hala unutamadığınız bir oyuncağınız mutlaka vardır. Oyuncaklar, çocuğunuzun kitaplar ile geliştirdiği hayal gücünü kullanabilecekleri en önemli alandır. Kurdukları oyunlarda hayal güçleri devreye girecektir. Bir durum hayal edip onu oyuncaklar ile gerçek kılmaya çalışacaklardır. Bu da hayal güçlerinin pekişmesine veyeteneklerinin belirginleşmesine neden olacaktır. Ancak çocuklarınızı oyuncakları ile tek başına bırakmamalı siz de onun oyunlarına katılmalısınız. Bu sayede hem çocuğunuzu daha iyi tanıyacak hem de onu önemsediğinizi hissettireceksiniz. Çocuğunuz kendisini önemli ve değerli hissedecek!

Çocuğunuzun araba oyunları ile arası iyi ise bu videomuzu sakın kaçırmayın. Ev imkânları ile oyuncak otoyol nasıl yapılır gösteriyoruz! Otoyol yapımında miniklerden yardım almayı sakın unutmayın! Tıklayın

çocuk aktivite

4.       Grup oyunları ile!

Özellikle tek çocuk olarak büyüyen çocuklarda paylaşma alışkanlığı pek gelişmez. Bu durum ileride ekip çalışmasına yatkın olmayan ve bencil bireyler yetişmesine neden olur. Bu nedenle çocuğunuzun arkadaşları ile oyuncaklarını paylaşmasını, beraber oyun oynamalarını teşvik etmelisiniz.“Arkadaşınla oyuncağını paylaşman çok güzel bir davranıştı, seni tebrik ederim.” şeklinde cümleler kurarak çocuğunuzu doğru davranmaya sevk etmelisiniz. Aynı zamanda Tabu, Monopoly gibi grup oyunları ile çocuğunuzun grup çalışmasına yatkın bir birey olarak yetişmesini sağlayabilirsiniz. Tabu gibi oyunlar çocuğunuzun ifade gücünü geliştirir.Kendini farklı yollarla anlatmasına olanak tanır. Monopoly gibi oyunlar dapara kavramını ve parayı idare etme, tutumlu olma gibi özelliklerini pekiştirir. Eğer çevresinde bu oyunları oynayabileceği arkadaşları yoksa ailece oyun saatleri belirleyip bu saatlerde çocuğunuz ile bu oyunları oynamalısınız. Üstelik grup oyunlarına sahip olmak şimdi çok avantajlı!

grup oyunları

5.       El beceri aktiviteleri ile!

El becerilerinin gelişmesi çocukların zihinsel gelişimlerine de katkı sağlar. Farklı materyalleri kullanarak yapacağı çalışmalar çocuğunuzun hayal gücünün sınırlarını genişletecektir. Kesip yapıştırma gibi aktiviteler çocuğunuzun hem el becerilerini hem de hayal gücünü geliştirir. Farklı aktivitelerde kullanacağınız yapıştırıcılar, silgiler ve kalemler Migros’ta 23 Nisan’a özel %50 indirimli! Tıklayın! Çocuklarınızın yeteneklerini konuşturacağı pek çok öneri de Migros TV’de! Kâğıttan kelebeklere çocuğunuz bayılacak! Kâğıttan Kelebek yapımını öğrenmek için tıklayın! Eskiyen çoraplarınızı değerlendirmenin en eğlenceli yollarından biri ile tanışmaya ne dersiniz? Çoraptan tırtıl, çocuklarınız ile keyifli dakikalar geçirmenizi sağlayacak. Aynı zamanda çocuğunuza tasarrufu ve eskiyen eşyaları yeniden değerlendirmenin önemini de öğretecek Çoraptan Tırtıl yapımı için tıklayın!  Bir aslan miyav dedi, minik fare kükredi. Ama bu aslan kartondan! Pratik bir şekilde çocuğunuzlakartondan aslan yapmaya ne dersiniz? Tıklayın! Çocuklarınız bu koyuna bayılacak. Minik parmak izleri ile kolayca yapacağınız sevimli koyun ile zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız! Parmak İzinden Koyun yapımı için tıklayın!