Çocuk Gelişiminde Annenin Rolü

Çokça tartışılır durur; doğuran mıdır anne, yoksa ilgi ile büyüten mi? O hâlde şöyle söyleyelim; bir çocuk gerekli besinler verildiğinde büyür; ancak kişiliği gelişmeden büyür. Yani; çocuk gelişiminde annenin “etkin” rolü, yadsınamaz bir önem taşır.

Sağlıklı bir birey yetiştirebilmek isteyen tüm annelerin üzerine düşen görevleri bilmesi gerekir. Henüz hamilelik döneminde başlayan anne-çocuk bağının doğumdan sonra kesintisiz olarak korunabilmesi, çocuğun sağlıklı bir birey olabilmesi açısından son derece önemlidir. Bu bağ korunabildiğinde, anne etkin olabildiğinde çocuğun gelişiminde hangi olumlu değişiklikler olur, birlikte bakalım:

  • Özgüven Geliştirir

Çocuk; yaptığı her davranışta, attığı her adımda annesinden onay almayı önemser. Annesinin onayını alan çocuk kendine daha çok güvenir ve adımlarını daha kolay atarak hayatta başarıyı yakalar.

cocuklarda-uyku1

  • Dil Gelişimi Sağlar

Çocuğun gelişim döneminde dilinin de iyi yönde ilerleyebilmesi için annesi ile arasındaki diyaloğun güçlü olması önemlidir. Annesi ile bolca sohbet edip fikir paylaşabilen çocuğun dil gelişimi, diğer çocuklara göre daha kolay sağlanır.

cocuk-oyunlari

  • Sevecen Olur

Bir çocuğun gelişim çağında baba figürü koruyucu güç iken, anne sonsuz bir sevgi kaynağıdır. Annesinden daima sevgi, şefkat, değer gören çocuk; karşı tarafa da olumlu duygular verebilmeyi öğrenir. Çocuk, süreceği hayat boyunca sevgisini daha rahat gösterebilen sağlıklı bir birey olur.

cocuk-gelisimi

  • Güçlü Olur

İyi bir annenin görevi, çocuğuna ilgi göstererek onu hayata hazırlamaktır. Bunun için aşırı korumacılığı bırakıp sadece sürekli ilgi ve sevgi ile yaklaşmalıdır. Aşırı korumacılık altında olan çocuklar; sorun çözme becerisi kazanmaz, hazırcılığa alışır, sorumluluk almaz.
Aşırı korumacılık ve gerçek ilginin ayrımı iyi yapılmış, sevgi ile büyütülen çocuklar hayattaki engellere karşı daha güçlü olur.

cocuklarda-uyku6

 

  • Sağlıklı Olur

Annenin kişisel ve ruhsal özellikleri, daima çocuğu ile ilişkisine yansımaktadır. Eğer ki anne çeşitli ruhsal problemler yaşıyorsa çocuğu ile sağlıklı bir iletişim kuramayacak ve çocuğunun da birtakım ruhsal problemler yaşamasına neden olacaktır. Anne sağlıklı ise çocuk da hem ruh hem de bedenen sağlıklı olacak demektir.

cocuklarda-tuvalet-egitimi

  • Kişiliği Gelişir

Çocuk gelişiminde anne ve baba, ayrı ayrı görev ve önem taşır. Çocuğun kişiliğini anne, karakterini ise baba belirler. Çocuk annesi ile ne kadar etkileşim içerisinde ne kadar engel içermeyen bir iletişim içerisindeyse kişiliği de o denli sağlam olacaktır.