Çocuk Gelişiminde Spor Aktivitelerinin Önemi

Birçok ebeveyn, çocuğunun akademik başarısı için iyi okullarda iyi bir öğrenim görmesi gerektiğini bilir; ancak bu başarının olabilmesi için çocuğun hayatının çeşitli aktivite ve hobilerle de desteklenmesi gerektiğini bilmez. Spor da bu gerekli aktivitelerden biridir. Herhangi bir spor ile ilgilenen çocuğun gelişiminde ne gibi faydalı değişiklikler görüleceğine birlikte bakmaya ne dersiniz?

İşte çocuk gelişiminde spor aktivitelerinin sağladığı 8 fayda:

1. Obeziteyi Önler

Spor yapan çocuklar, birçok insanın yaşadığı problemlerden olan obeziteyi kendinden uzaklaştırır. Spor sayesinde bolca hareket ederek vücutta gereksiz yağ birikiminin önüne geçilir ve daha sağlıklı bir yaşam sağlanır.

yüzmek

2. Zihin Sağlığını Korur

Atalarımızın da dediği gibi “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” Spor, vücudun birçok bölgesinin koordineli bir şekilde çalışmasını sağlar. Özellikle açık havada yapılan spor beyne daha çok oksijen gitmesine katkıda bulunarak zihinsel faaliyetlerin daha iyi olmasını sağlar. Uzun vadede daha sağlıklı bir zihin ve güçlü hafızanın temelleri atılır.

cocuk-gelisimi

 

3. Mutluluk Verir

Yapılan birçok araştırmaya göre spor yapan çocukların spor yapmayan çocuklara göre daha mutlu olduğu saptanmıştır. Çocukların düzenli olarak spor yapması, fiziksel gelişime katkıda bulunmasının yanında depresyon, anksiyete gibi yaygın rahatsızlıkların önlenmesini sağlar. Spor yapan çocuklar, yaşıtlarına göre daha az stres yaşar ve daha çok mutlu olur.

cocuklar

4. Düzenli Beslenmeyi Tetikler

Spor yapan çocuklar, yüksek enerji harcayarak bolca acıkır. Dolayısı ile bu enerjiyi geri kazanabilmek için beslenmek durumunda kalır ve sağlıklı besinleri tercih etme olasılıkları artar.

kahvalti

5. Sosyalleştirir

Takım ya da bireysel, her şekilde yapılan spor; çocuğun daha sosyal bir birey olmasını sağlar. Spor yapan çocuklar; uyumlu, dışa dönük bireyler olarak hayata daha kolay bir şekilde tutunurlar. Takım olarak yapılan spor ile çocuğun yardımlaşma duygusu ve stratejik düşünme kabiliyeti gelişir. Bireysel yapılan spor ile dikkat eksikliği gibi sorunlar önlenir. Çocuğun hem zihinsel hem de fiziksel denge sağlama yeteneği gelişir.

anne-cocuk

6. Özgüven Geliştirir

Spor yapan çocuklar, daima başarıya odaklı olmayı öğrenir. Disiplinli bir birey olur ve sürekli hedefe doğru ilerler. Hedefi için daima çalışması ve emek harcaması gerektiği bilincini kazanır. Sorunlarla tek başına mücadele eder ve engelleri aşmayı öğrenir. Kendi kendine yetmeyi öğrenebilen çocukların özgüveni gelişir.

cocuk

7. Bağışıklık Sistemi Güçlendirir

Düzenli olarak spor yapan çocuklar, hastalıklara karşı daha dirençli olur. Soğuk algınlığı, kemik ve kas rahatsızlıkları, akciğer ve kalp kaynaklı tüm problemlerin karşısında daha güçlüdür.

taze-meyveli-salata

8. Madde Bağımlılığından Uzaklaştırır

Düzenli olarak spor yapan çocuklar hayatına faydalı bir hobi de katmış olur. Böylelikle hayatındaki boşlukları zararlı madde veya etkinliklerle doldurmaya çalışmaz. Zararlı maddelerle tanıştırabilecek arkadaşlarla değil, daha iyi bir yaşamı hedeflemiş sağlıklı zihinlere sahip yaşıtlarıyla arkadaşlık eder.

Ebeveynler olarak siz de çocuğunuzun bir spor aktivitesi ile ilgilenmesini sağlayın ve onun, hayatı için önemli bir adım atmasına yardımcı olun.