Çocuk ile İletişim Kurarken Yapılan 7 Yanlış!

 Çocuk sahibi olmaya karar verdiğinizde belki de ilk aklınıza gelen şey, uykusuz geceler oldu. Ancak henüz öngöremediğiniz zorluklar çok fazlaydı: Çocuğunuzu nasıl yetiştireceğiniz! Genel anlamı ile çocuk yetiştirmek, çocuğunuzun ileride nasıl bir genç olacağını, kariyerine nasıl devam edeceğini, zorluklarla mücadele şeklini, arkadaş seçimlerini, nasıl bir eş seçeceğini, nasıl bir ebeveyn olacağını planlamak anlamına gelmektedir. Tüm bunlar gözünüzü korkutmasın! Çocuk yetiştirmenin temelinde çocuğunuzla doğru iletişim kurmak vardır. Doğru iletişim kurmak için ise, çocuğunuza karşı şeffaf olmalı, asla yalan söylememelisiniz.

Çocuğunuza Sık Sık Söylediğiniz Ama Aslında Söylememeniz Gereken Şeyler:

 1.       “Çok güzel oldu!”

Çocuğunuzun yaptığı tüm becerilerde bunu sık sık tekrar ediyorsunuz ve onu motive ettiğinizi düşünüyorsunuz. Ancak çocuğunuzun algısında “ben ne yapsam ailem beğeniyor, ben her şeyi doğru yapıyorum!” imajı oluşuyor. Bu nedenle çocuğunuzun yaptığı işlerin sonucundan ziyade gösterdiği çabanın önemi kaybolmuş oluyor. Ancak çocuğunuzun çabasını takdir ederseniz, bu durum çocuğunuzun atıldığı her işte pes etmeden çabalamasını sağlayacaktır. Unutmayın bazen, sarf edilen çaba, elde edilen sonuçlardan daha kıymetlidir.

çocukla iletişim

2.       “Sen harika bir çocuksun!”

Elbette çocuğunuz harika bir çocuk. Ancak sizin tüm iyi niyetinizle sarf ettiğiniz bu cümle, çocuğunuzun benlik oluşumunda ters bir etkiye sahiptir. Aslında siz, çocuğunuzun kendine olan güvenini kazanmasını isterken, fark etmeden onu bir korkunun pençesine düşürmüş oluyorsunuz. Çocuğunuz atacağı herhangi bir adımda “harika bir çocuk” statüsünü kaybedeceğinden korkmaya başlar. Hatta kardeş sahibi olacağı zaman, “demek ki artık harika bir çocuk değilim ve bu yüzden yeni bir çocuk yapmaya karar verdiler” diye düşünebilir. Çocuğunuzun var olan statüsünü nasıl koruyacağını öğretmelisiniz. Bunun için de “neden harika bir çocuk olduğunu” anlatmalısınız. Örneğin bir arkadaşıyla oyuncağını paylaştığı zaman, “Arkadaşınla oyuncağını paylaştığını gördüm ve bu çok güzel bir davranış, tebrik ederim.” gibi cümlelerle onu doğruya yönlendirerek çocuğunuzun hangi davranışların “iyi” davranışlar olduğunu kendisinin kavramasını sağlamalısınız.

3.       “Ne kadar güzel bir resim!”

Çocuğunuzun yaptığı bir resmi siz değerlendirirseniz, çocuğunuzun sanata karşı algısını köreltmiş olursunuz. Çocuğunuzun sanatsal yönünü geliştirmek istiyorsanız, bırakın çocuğunuz kendi resmini kendisi açıklasın. Örneğin, yaptığı resmi size gösterdiğinde “ne kadar güzel bir resim” deyip geçiştirmek yerine, “burada kırmızı, sarı ve yeşil renkleri görüyorum, bana resmini anlatmak ister misin” diye bir soru yöneltmeniz daha doğru olacaktır. Böylece çocuğunuz resmini kendisi değerlendirmiş olacaktır. Hatta belki de çocuğunuz korktuğu bir şeyi resmettiyse bunu kolayca fark edecek, çocuğunuzun korkularını yenmesini sağlayacaksınız.

çocuk aktivite

4.       “Hemen dur, yoksa…”

Çocuğunuzu korkutmak ya da tehdit etmek hiçbir zaman tasvip edilebilir bir davranış değildir. Çocuğunuza yapmaması gereken bir şeyi korkutarak öğretirseniz, hem çocuğunuza başkalarını tehdit etmeyi öğretmiş olacaksınız hem de sizin korkutucu bir insan olduğunuzu düşündürerek aranızdaki iletişimi zedelemiş olacaksınız. Örneğin çocuğunuz kardeşine vurmaya çalışıyorsa, ona “bu yaptığın hiç hoş değil, kardeşinin canını acıtmandan korkuyorum ve senin de canının yanmasından korkuyorum. Eğer sinirini boşaltmak için bir şeylere vurma ihtiyacı duyuyorsan yastığa vurabilirsin” diyerek kendi kendini kontrol altında tutmasını öğretebilirsiniz. Biraz sakinleştikten sonra ona birine vurmanın neden yanlış olduğunu anlatmalısınız. Ancak “o senin kardeşin ya da o daha küçük” gibi cümleler yerine “birinin canını acıtmaya çalışmak doğru bir davranış değil” gibi cümleler ile…

5.       “Eğer şunu yaparsan, sana bunu alacağım”

Çocuğunuza rüşvet teklif ederek bir şeyi neden yapması gerektiğini asla öğretemezsiniz. Çocuğunuz sadece o hediyeyi almak için kendisinden beklediğiniz eylemi gerçekleştirecektir. Bir daha yapmasını istediğinizde tekrar rüşvet bekleyecektir. Hatta bu durumda kendi silahınız ile vurulmanız söz konusu! Çocuğunuz “bana Lego alana kadar odamı toplamayacağım” diyebilir. Bu nedenle çocuğunuza bir eylemi yaptırmak istiyorsanız, motive edici sözler sarf etmelisiniz. Örneğin “hatırlıyor musun bir keresinde beraber temizlik yapmıştık ve çok eğlenmiştik, ben çok mutlu olmuştum, tekrar yapalım mı” gibi çocuğunuzun kendisini yararlı hissedeceği sözler ile size yardımcı olmasını ve odasını toplamasını sağlayabilirsiniz.

6.       “Ağlama”

Elbette kimse çocuğunun ağlamasını, gözyaşı dökmesini istemez. Ancak “ağlama” diyerek çocuğunuzun duygularını değersizleştirmiş olursunuz. Bu nedenleçocuğunuz duyguları ile nasıl başa çıkacağını asla öğrenemez ve ağlamayıp daha büyük duygusal patlamalar yaşamasına neden olur. Bunun yerine çocuğunuza duygularıyla nasıl başa çıkacağını öğretmelisiniz. Herkesin zaman zaman ağlamaya ihtiyacı vardır. Eğer ağlayarak rahatlayacağını düşünüyorsanız, ağlamasına izin verin. Ancak daha sonra onunla duyguları hakkında konuşmalısınız. “Parka gitmediğimiz için neden bu kadar üzüldün” gibi ya da ağlamak yerine sorunların konuşarak daha kolay hallolacağını öğretmelisiniz. Siz de tüm açıklıkla “parka neden gidemeyeceğinizi” çocuğunuza anlatmalısınız.

7.       “Söz veriyorum!”

Tutulamayan sözler çocuklarda büyük bir hayal kırıklığına neden olur. Size olan güveni sarsılır. Eğer yapabileceğinizden emin değilseniz çocuğunuza söz vermeyin! Söz vermek yerine “hafta sonu lunaparka gitmek istediğini biliyorum, bunun için elimden geleni yapacağım, ama gidemezsek üzülmeni istemiyorum bu yüzden kesinlikle gideceğimizi düşünme” diyebilirsiniz.

çocuk eğitimi

Çocuk büyütürken yapılan hataları gördük. Şimdi sıra kusursuz şekilde çocuk yetiştirmenin inceliklerini öğrenmekte… İşte size bu uzun ve zorlu yolculukta yardımcı olacak birbirinden özel videolar: http://migrostv.migros.com.tr/category/anne-ve-cocuk/cocuk-gelisimi-anne-cocuk/