Çocuklar Arasında Karşılaştırma Yapmanın Olumsuz Etkileri

Kimi zaman çocuklarda görülen huysuzluk, mutsuzluk, başarısızlık gibi olumsuzluklar ailelerin onları bir başka yaşıtı ile karşılaştırmasından kaynaklanıyor olabilir. Çocukların kendisini sandığımızdan daha kötü hissetmesine neden olacak bu kıyaslamaların genel sonuçlarına hep birlikte bakalım.
cocuk-bakimi
1-Çocuklar kıyaslandıklarını hissettikleri anda kendilerini yetersiz hissetmeye başlarlar. Yetersizlik duygusunun yoğun bir şekilde hissedilmesi ise öz güven eksikliğine yol açacaktır.

cocuk-egitimi

2-Kardeş ya da arkadaş! Bir başkası ile karşılaştırılan çocuklar ailesine karşı bir süre sonra öfke duymaya başlayacaktır. Bu öfke çeşitli krizler, sürekli olarak yapılan itirazlar, uyum sağlamama gibi davranışsal sorunlar olarak kendini gösterebilir.

cocuklar

3-Özellikle ders ya da karne sonucu gibi akademik başarıya odaklı karşılaştırmalar çocuğu okuldan soğutma, karşılaştırıldığı arkadaşını sevmeme, ders çalışmaya tepki verme gibi sonuçlar doğuracaktır.

4-Uzmanlara göre ayrımcılık ya da kıyas yapmak çocuğun içe kapanmasına ve asosyal bir birey olmasına yol açabilir. Kendini yetersiz hisseden çocuk yalnız kalmayı tercih edecektir.

cocuklarda-karsilastirma

Oysa; her çocuk özel, biricik ve başkadır. Onun bireysel özelliklerini kabul etmek, keşfetmek ve yetenekli olduğu alanda desteklemek yerine bir başka kişi ile karşılaştırmak var olan yeteneğini ortaya çıkaramaması anlamına gelecektir. Çocuklarımızı olduğu gibi kabullenmek, olumsuz yönlerini olumluya çevirmek ise; sevgimizi göstermek, fikrini dinlemek, bireyselliğine saygı duymak ile mümkün.