Çocuklar Yaz Tatilini Nasıl Verimli Geçirebilir? 5 Öneri

Yaz tatili, bütün yıl iyi notlar alabilmek için soluksuz çalışan tüm öğrencilerin dört gözle beklediği en güzel zamanlardır. Bu zamanların her eğlenme hem de öğrenme açısından akıllıca kullanılıp yeni yıla daha güçlü bir şekilde başlamak için doğru değerlendirilmesi gerekir. Bunun için ilk görev ailelere düşmektedir. İşte çocukların daha verimli bir tatil geçirebilmeleri için ailelerin önderliğinde yapabileceği 5 etkili öneri.

1. Ekranlara Hapsolmak Yok

Teknoloji, doğru bir miktarda kullanıldığı takdirde son derece faydalıdır. Ancak kullanım miktarı abartıldığında çocukların kısır bir döngü içerisine girerek hayal gücünün ve fikirlerinin körleşmesine neden olabilir. Bunu önlemek için daha hayatın içinden, sanal dünyadan uzak, bol aktiviteli bir tatil planı oluşturulmalıdır. Böylece çocukların tüm vaktini televizyon, bilgisayar ekranlarının başında harcamadığı daha verimli bir yaz tatili sunulabilir.

cocuklar

2. Kursları da Listeye Alın

Yaz tatili sürecinde öğrenmeyi bırakmamak, pek eğlenceli olmasa da gelişim için oldukça önemlidir. Bu nedenle ebeveynler olarak çok ağır programları olmayan yabancı dil ya da sanat alanındaki kursları çocuğunuz için tercih edebilir ve bu yaz tatilinin çok verimli geçmesini sağlayabilirsiniz.

otistik-cocuklar

3. Zaman Yaratın

Aile bağlarını güçlendirmek için yaz tatilleri en iyi zamanlardır. Bolca boş zamanı olan çocuğunuzla vakit geçirebilmek için siz de mümkün olduğunca çok zaman yaratmalı, bu boş zamanları faydalı aktivitelerle süslemelisiniz.

cocuk-eglencesi

4. Kültürel Gezilere Önem Verin

Müzeler, tarihi yerler, sanat galerileri gibi birçok mekânın ücretsiz günlerini takip edin. Bu günlerde çocuğunuz ile birlikte öğretici ve farklı bir gün geçirebilirsiniz.

cocuk-oyunlari

5. Ders Çalışmayı Abartmayın

Tatile çıktıktan sonra en az 15 gün kadar hiç ders çalışmadan dinlenmelerine izin verin. Daha sonra öğrendiklerini tamamen unutmaması ve derslerden soğumaması için kısa tekrarlardan oluşan bir program hazırlayabilirsiniz.

cocuk-gelisimi

6. Küçük Geziler Düzenleyin

Tatile çıkacak bir bütçeniz olmayabilir, ancak bulunduğunuz şehrin içinde küçük bütçeli geziler yaratabilirsiniz. Mesela, çocuğunuzla birlikte hiç gitmediğiniz semtlere gidip sokaklar içinde fotoğraf turları yapabilir ondan ilginç bulduğu şeyleri fotoğraflamasını isteyebilirsiniz. Gün sonunda hem faydalı bir etkinlik yapmış olur hem de güzel anılar biriktirebilirsiniz. Ya da küçük bir vapur turu ile deniz havası alabilir, çocuğunuza tüm seneden farklı zaman dilimleri sunarak tatilde olduğunu hissettirebilirsiniz.

cocuklar

7. Her Şeyden Önemlisi…

Ona her zaman önemli olduğunu, ona her zaman güven duyduğunuzu hissettirmeyi unutmayın. Çocuğunuz zayıflarla dolu bir karne getirmiş olsa bile tüm yaz tatili boyunca karne konusunu önüne götürmeyin. Sonuçları birlikte değerlendirip çözümlere odaklanmanız onun için en iyi adım olacaktır.