Çocuklara Ev Ödevi Bilinci Nasıl Kazandırılır?

Çocuklar okula başladı, dolayısıyla evde o bitmek bilmeyen ödev yapma sancıları da… Ev ödevinin her ne kadar çocuğunuza olumlu katkıları olsa da bir yandan hem öğrenci hem de veli için oldukça sıkıcı bir görev olduğu da gerçekler arasında. Peki yok mu çaresi? Çocuğunuza ev ödevi bilincini, ödev yapma alışkanlığını nasıl kazandırabilirsiniz işte detaylar:

1. Ortam Hazırlayın

Çocuğunuzun ödevlerini yapabilmesi için iyi bir odaklanma sürecine ve güçlü bir motivasyona sahip olması gerekir. Bu nedenle çocuğunuzun ödevlerini şevkle tamamlayabilmesi ve onu dikkat dağıtıcı etmenlerden uzak tutmak için çocuğunuzun ders çalışma ortamını iyi bir şekilde düzenlemelisiniz.

Düzenli bir masa, düzenli ve sade döşenmiş bir oda, poster, çerçeve gibi unsurların olmadığı boş duvarlar, sessiz ve sıcaklığı iyi ayarlanmış bir ortam çocuğunun dikkatinin dağılmasını önleyerek onu ödev yapmaya daha kolay teşvik eder.

okula-donus3

2. Siz Üstlenmeyin

Unutmayın, ödev yapmak bir sorumluluk bilincidir ve sadece onun görevidir. Bu bilinci kazanabilmesi için ödevini tamamlayamadığı durumlarda sizin tamamlayacağınızı hissetmemeli, ödevi yapmadığında sonuçları ile kendisi yüzleşmelidir. Çocuğunuzun görevini üstlenerek ona iyilik değil kötülük etmiş olur, tembelleşmesine neden olursunuz. Ona her zaman yol gösterin ancak onun işini üstlenmeyin.

okul-odevi

3. Molaya Teşvik Edin

Çocukların odaklanma süreci, maksimum 40-45 dakikadır. Bu süreç aşıldığında çocuğun derslerden soğumaması için 10-15 dakika kadar mola yapması önemlidir; ancak çocuk çalışmaya çokça kaptırmış ve ödev yapmakta ısrarcı olmuşsa sizin de serbest bırakmanız gerekebilir.

ders

4. Sürekli Hatırlatmayın

Çocuğunuzun ödev yapması gerektiğini sürekli hatırlatıp “Ödevini yaptın mı? Ödevler bitti mi?” gibi sorular yöneltmeyin.  Aksi takdirde çocuk sırf sizi susturabilmek için üstünkörü bir çalışma yoluna gidebilir ve strese girebilir.

okul_odevi

 

5. Yöntem Öğretin

Çocuğunuz ödev yapmaktan kaçıyorsa bu durum, onun dersi anlayamamasından ve zorlanmasından kaynaklanıyor olabilir. Bunu tespit edin ve daha sonra ödev yapma yöntemlerini birlikte belirleyin. Kolaydan başlayıp zora doğru giden ve çalışmaların küçük parçalara bölündüğü çalışma yöntemleri belirleyin. Böylece basamak basamak ilerleyen çocuğun kendine olan güveni gelecek, motive olacak ve ödev yapma süreci kolaylaşacaktır.

odev

6. Düzen Sağlayın

Çocuğunuzun başarılı olması için süreklilik kuralına uyması gerekir. Çocuğunuzun haftanın bazı günleri toplu olarak değil, her gün belirli saatlerde çalışmasını sağlayın. Her gün belli saatte yeterli miktarda çalışmasını bir disiplin haline getirin. Böylece dersler birikmeyecek, zorluk yaşanmadan ödevler bitecektir.

ogrenci

7. Takdir Edin

Ödevlerini düzenli olarak yaptığında, gereken özeni gösterdiğinde onu takdir etmeyi ihmal etmeyin. Sizden gelen her onay, çocuğunuzu isteklendirecek ve çocuğunuzda bundan sonraki ödevlerini daha iyi bir şekilde yapma isteği uyandıracaktır.