Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin 10 Öneri

Hayatı sınırsız şekilde zenginleştiren kitaplar, çocukların engin bir hayal dünyası kurmasında “olmazsa olmaz” etkenlerden biri. Çocuklarla kitapları tanıştırmak ve aralarında güçlü bir dostluk kurmak ise ailelere düşen önemli bir görev. Peki çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Etkili fikirlerimize mutlaka göz atın.

 

1. Çocuğunuza kitapları sevdirmeye, bebeklik döneminden itibaren, onları kitaplarla tanıştırarak başlamalısınız. Yaş grubuna uygun bol resimli kitaplara birlikte bakarak bu dostluğa adım atmasını sağlayabilirsiniz. Bebekken tanıştıkları resimli kitaplar, çocukluk döneminde okuyabilecekleri “Küçük Prens’ler” için sağlam bir adım olacaktır.

2. Evde kitap okuyan anne- baba ya da aile büyüklerine tanık olması, çocuğunuzun kitaplara olan yolculuğunda güçlü bir rol model olacak, kitap dünyası içerisinde yer almasını kolaylaştıracaktır.

3. Okuma-yazma öğrenme dönemine kadar çocuğunuza her gün mutlaka kitap okumalısınız. Kitap okumayı, günlük hayatınızın içerisine bir uyku rutini olarak da katabilirsiniz. Uyku öncesi; banyo, tuvalet, diş fırçalama gibi sıralı alışkanlıklarının arasına bir hikaye kitabı da mutlaka eklemelisiniz.

4. Kitap okumayı, çocuklar açısından daha eğlenceli hale getirmek için okuma zamanlarına biraz yaratıcılık katabilirsiniz. Kitabın resimlerine birlikte bakın, zaman zaman sesinizin tonunu değiştirin, mimiklerinizle okuduğunuz hikayeyi destekleyin.

5. Kitapları çocuğunuzun ilgi alanlarına göre onunla birlikte, onun fikrine danışarak seçmek okuma motivasyonunu artıracaktır.

6. Her kitap sonrasında çocuğunuzla o hikayeyi konuşun. Sorular sorun, yorumlar yapın, kısa ve keyifli konuşmalar onu heyecanlandıracaktır.

7. Çocuk odasında oluşturacağınız bir kitaplık, onun kitaplara olan ilgisini mutlaka destekleyecektir.

8. Ailece okuma saatleri belirleyebilirsiniz. Televizyondan uzaklaşmak, kitapların engin dünyasında kaybolmak size de iyi gelecektir.

9. Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş kütüphane alışkanlığını çocuğunuzla birlikte yeniden hatırlamaya ve kazanmaya ne dersiniz? Kütüphanenin havasını solumak, birçok kitabın bir arada bulunuyor olması, kitapları sevmek için güzel bir neden olabilir.

10. Çocukların kitapla tanışmasında sadece anne-babaların değil; okul, öğretmen, sosyal çevre gibi etkenlerin önemi de bir gerçek. Bunun için sizinle geçirdiği zamanın dışında, çocuğunuzun sosyal hayatını çevreleyen ortamlardan mutlaka destek isteyin.