Çocuklara Masal Anlatmak İçin 8 Güçlü Sebep

Hadi, çocukluğumuza inelim! O tatlı uyku dolu gözlerimizle anne ya da babamızdan masum bir heyecanla masal bekleyişlerimizi hatırlayalım.

Heyecanla beklediğimiz o masalların aslında ne çok yararı varmış bilinseydi, anne ve babalarımız bizi hiç reddetmeden her geceye bir masal kondururdu. Neyse, geçmişi bırakıp geleceğe bakalım. Bu yararları öğrenince belki biz kendi çocuklarımızın her gecesine bir masal kondururuz?

Uçan halılar, sihirli lambalar, faytona dönüşen bal kabakları, zehirli elmalar, öpücükle sonlanan uykular, mutlu sonlar ve daha niceleri ile dolu olan masallar sayesinde çocukların uçsuz bucaksız olan hayal gücü; bin bir renkle süsleniyor. Olağanüstü olayların anlatıldığı masallar, daha çok eğlenceli metinler olarak tanımlanıyor ve ebeveynler tarafından pek de önemsenmiyor. Oysaki masallar, çocuklara hayatın gerçeklerini hiç incitmeden anlatabilmenin en etkili ve sevimli yollarından biri olup çocuklar için son derece eğitici metinlerdir.
Bu nedenle ebeveynlerin masallara dört elle sarılması, her gece bir bardak süt verirmişçesine önemseyerek çocuklarına her uykudan önce güzel bir masal anlatması gerekmektedir.

1. Geniş bir Hayal Gücü ve Yaratıcı Zekalar

Masallardaki muhteşem olay örgüsü, birbirinden farklı betimlemeler, rengarenk detaylı görseller çocukların hali hazırdaki hayal gücünü daha da güçlendirecek iksirler gibidir. Masal dinleyen çocuklar, boş televizyon programlarına hapsolan çocuklara göre çok daha yaratıcı bir zekaya ve renkli bir hayal gücüne sahip olur.

cocuk-odalari
2. Anadilinin Kelimelerini Rahatça Kavrar

Bolca masal dinleyen çocuklar; günlük hayatında duymadığı birçok kelime, atasözü ve deyimler ile tanışma fırsatı bulur, kelime haznesi gittikçe genişlemeye başlar ve çevresiyle kendini daha rahat ifade edebilen güçlü iletişimler kurar.

anne-cocuk
3. Çocuk ve Ebeveyn Arasında Güçlü Bir İletişim Anahtarıdır

Masal okuyan ebeveynler ile masalı dinleyen çocukları arasında samimi ve güçlü bir iletişim oluşur. Ebeveyn ve çocuk arasında temeli sağlam duygusal bağlar kurulur.

cocuk-oyunlari
4. Gerçek Hayatı Öğrenmesinde İyi Bir Yardımcı

Hayatla henüz tanışmamış çocukların hayat ve hayattaki farklı insan tipleri hakkında fikir edinebilmesinin en doğru yollarından biri, onlara masal anlatmaktır. Genelde sadece eğlendiren metinler olarak görülen masallar; aslında derinine inildiğinde birçok hayat dersi vermektedir. Çocukların adalet, dürüstlük, paylaşım, karşılıklı saygı gibi toplumsal değerleri öğrenmesine, başkalarının başına gelen olaylara karşı empati kurmasına yardımcı olarak daha duyarlı bireyler haline gelmesine önemli katkılarda bulunur. Çocuğun zihinsel, psikolojik ve sosyal gelişiminde güçlü adımların temelidir.

cocuklarda-uyku5
5. İyi Bir Dinleyici Olmalarını Sağlar

Olağanüstü olay örgüsü ile yüksek derecede merak uyandıran masallar, çocukları dikkatli bir dinlemeye teşvik eder. Çocuklar; masalda verilmek istenen mesajları çözebilmek için dikkat, hafıza ve muhakeme yapma becerilerini kullanmaya başlayarak kendi bilişsel süreçlerine katkıda bulunurlar.

cocuk-hobi
6. Hayvan ve Bitki Sevgisi Aşılar

Hayvan ve bitkilerin insanlar gibi birtakım duygu ve hislere sahip olduğuna yer veren masallar, çocukların doğadaki tüm canlılara karşı sevgi dolu olmasını sağlar.

cocuk-etkinlikleri
7. Umut Dolu Olmayı Öğretir

Daima kötülerin cezalandırılıp iyilerin ödüllendirildiği, mutlu bir şekilde sonlandırılan masallar; sağlanan adalet ile çocuklara umut aşılar. Tüm zorluklara rağmen bir çıkış yolunun daima bulunduğunu gören çocuklar, çözüm odaklı oluyor ve karşılaşacakları herhangi bir durum sonunda kazanacaklarına inanıyor.

somestir-cocuk-kitaplari

8. Analitik Düşünme

Çocuklar; olağanüstü olay ve karakterlerle süslü masal örgüsünü takip ederken analitik düşünme kabiliyeti ediniyor.