Çocuklara Okumayı Sevdirmenin Püf Noktaları

Boşuna denmez; yetişkin için de çocuk için de “kitap en iyi dosttur.” diye. İyiyi de kötüyü de öğrenmenin en iyi yollarından biri kitap okumaktır; çünkü her şeyi yaşayıp deneyimleyecek kadar hiçbirimizin ömrü uzun değildir. Bunun için kitap okuyup başka hayatlara tanık olarak kendimizi geliştirebilmeliyiz.

Kitaplar bu kadar yararlıyken, özellikle günümüzde dikkat çekici birçok etken olduğundan çocukların sevdiği alternatifler arasında kitap okumak maalesef ki yer almıyor. Eğer ki siz de çocuğunuzun kitaplarla daha çok haşır neşir olmasını istiyor, bilgiyi direkt olarak kitaplardan almasını istiyorsanız onların kitap okumayı sevmesini sağlayacak birkaç önerimiz var.

İşte çocuklara kitap okumayı sevdirmenin 6 yolu:

  • Rol Model Olun

Çocuk gelişiminde en önemli etken anne ve babanın iyi bir rol model olmasıdır. Eğer ki siz ebeveyn olarak kitap okumuyorsanız ve çocuğunuzdan düzenli olarak kitap okumasını istiyorsanız bu, çocuk için hiç inandırıcı ve teşvik edici olmayacaktır.
Çocuğunun kitap okumasını isteyen anne babaların mutlaka düzenli olarak ev içerisinde okuma saatleri düzenlemesi gerekir. Televizyon ya da bilgisayar kullanılacaksa mutlaka çocuk uyuduktan sonra açılmalıdır. Bu gibi küçük önlemler ile çocukta etkili bir heves olacak ve hedefe ulaşabileceksiniz.

cocuk-kitabi

  • Gün Belirleyin

Haftada ya da ayda boş olduğunuz bir günü çocuğunuzla birlikte kitap mağazası ya da sahaflar çarşısını gezmeye ayırın. Çocuğunuza uygun olan kitap seçimlerini birlikte inceleyin, çocuğunuzun sevebileceği, rahat tutabileceği, resimlerinin gerçek kadar ilgi çekici olduğu kitapları seçebilmek için gerekirse saatlerinizi sabırla ayırın. Unutmayın, ancak kendi seçtiği kitaplar onu okumaya daha kolay teşvik edecektir.

cocuk-kitap-okuma

  • Yakınlık Kurun

Çocuğunuz okuma yaşında değilse ve okumayı ona siz yapacaksanız eğer bu zamanı yakınlaşma zamanı olarak değerlendirin. Onu kucağınıza oturtarak yüksek sesle kitap okuduğunuzda hem kitaba karşı daha çok ilgiyle yaklaşacak hem de sizin onunla ilgilenmenizden büyük keyif duyacağı için aranızdaki iletişimin daha kuvvetli olması sağlanacak.

somestir-cocuk-kitaplari

  • İlgi Alanlarını Tespit Edin

Çocuklar, kendi başlarına gerçekten ilgi duydukları alanları bazen belirleyemeyebilir. Ebeveyn olarak onların genel eğilimlerinden neleri gerçekten sevdiklerini iyi çözümleyebilmeli, kitap seçimlerini ona göre belirleyebilmelisiniz. Örneğin çocuğunuz yüzmeyi çok seviyorsa, yüzme, deniz altı gibi konuların yer aldığı kitaplar onu okumaya yönlendirmek için doğru bir seçim olacaktır.

unlu-cocuk-kitaplari

  • Kitabın Diline Dikkat Edin

Çocuğunuzun okuması için seçtiğiniz kitabın dili mutlaka düzgün ve akıcı olmalıdır. Düzgün bir dile sahip kitaplar ile hem çocuğunuzun dil gelişimine güzel bir katkı sağlanır hem de çocuğunuzun sıkılmadan kitabı okumaya devam etmesi garantilenmiş olur.

cocuk-kitaplari-somestir

  • Öğretici veya Eğlendirici Olmalı

Kitap dediğin her zaman öğretici olacak değil, eğlendirici olan kitapların da çocuklar için çok faydalı olacağını unutmayın. Kalıplarla sınırlı kalmayan, sıra dışı öykülerin yer aldığı kitaplar hem çocuğunuzun daha çok ilgisini çekecek hem de çocuğun yaratıcılığını besleyerek geniş bir bakış açısı kazanmasını sağlayacaktır.