Çocuklara Söz Geçirmenin 7 Yolu!

Yazımıza tıkladığınıza göre sanırız bu aralara başınız sizin ufaklıkla dertte! Dünyayı keşfettikçe kendine olan güveni de artan, aynı zamanda yeniliğe ve değişime oldukça aç olan çocuğunuza bir türlü laf geçiremiyorsanız, belki de mevcut yönteminiz işe yaramıyor olabilir. Peki, bu durumda ne yapmalı? Şöyle bir göz atalım…

cocukla-iletisim

1- Yakın Olun!

Seslenerek bir şeyler istemeyi severiz değil mi? 🙂 Ancak kendini oyuna kaptırmış bir çocuk için pek doğru bir çağrı olmayabilir bu ‘seslenme’. Bunun yerine bizzat başına giderek, ona yapmasını istediğiniz şeyi söylemek daha
etkili olabilir.

2- Boyuna İnin!

Malum bizler ‘kocaman’ insanlarız… Oysa göz teması çok önemli. Çocuğunuzla konuşurken eğilin, çömelin ya da oturun ve mutlaka göz göze olun. Böylelikle o tatlı boynu sizi görebilmek için uzamayacak ve siz de isteklerinizi birebir iletmiş olacaksınız.

3- Konuşurken Dokunun!

Konuşma sırasında omzuna ya da sırtına dokunun ve isteğinizi öyle söyleyin. Bu samimi bir yaklaşım olacak ve çocuğunuzu ikna etmenizi bir tık daha kolaylaştıracaktır.

4- Vücut Dilinizi Kontrol Edin!

Onunla konuşacağınız zaman rahat olmaya özen gösterin. İstediğiniz şey acil bile olsa panik halinde söylemek onda ters etki yaratabilir.

5- Tehdit Etmeyin!

Cümleye olumsuz giriş yapmayın. Örneğin eğer hazırlanmakta gecikirse pek çok şeyi kaçıracağını belirten cümleler yerine, acele etmesinin ona neler kazandıracağını vurgulayabilirsiniz.

6- Ona Patron Olduğunu Hissettirin!

“Şunu yap” yerine “Hangisini yapmak istersin?” gibi seçenekli bir cümle kurun ve kararı ona bırakın. Söz sahibi olmak, ona kendini önemli hissettirecektir çünkü.

7- Yasak Kelime; YAPMA!

Yapma yerine daha ılımlı konuşabilirsiniz. Örneğin köpeğe kötü davrandığını gördüyseniz “Kötü davranma, bırak onu!” gibi sert bir tavır yerine “Ona kibar davran, kulaklarının sevilmesinden çok hoşlanacaktır.” gibi yapıcı cümleler kurmayı deneyin. Unutmayın yasak, merak uyandırır.

Etkili iletişim ve sorunsuz ergenliğin temellerinin çocukluk yıllarına dayandığını unutmayın. Çocuk gelişimi ile ilgili pek çok uzman röportajımız da var, isterseniz şu linke bir göz atın!