Çocuklara Sütü Sevdirmenin 6 Yolu

Beden ve zihin sağlığında önemli bir rol oynayan süt, özellikle gelişim çağındaki çocukların beslenme planında mutlaka bulunması gereken içeceklerden biridir. Bu nedenle birçok ebeveyn, genellikle sütü sevmeyen çocukları için endişelenir. Eğer siz de endişeli ebeveynlerden biriyseniz yazımızın devamında çocuğunuza sütü sevdirecek öneriler bulabilirsiniz.

İşte çocuklara sütü sevdirmenin 6 yolu:

1.Alıştırın

Çocuğunuzun bol miktarda süt içmesini istediğinizden ona kocaman bardaklarla süt ikram edebilirsiniz; ancak bu büyük bardakların çocuğunuzu sütten daha çok uzaklaştırmaya neden olduğunu bilmelisiniz. Bunun yerine ona küçük bir çay bardağı ile süt ikram etmeyi deneyin. Böylelikle süt içmeye daha kolay alışmasını sağlar, porsiyonları da alıştıkça büyütebilirsiniz.

2.Seçim Şansı Verin

Süt içmeyi ona bir zorunluluk gibi kabul ettirmeye çalışmak yerine sütünün içerisine katacak malzemeler hazırlayın ve bu malzemelerin seçimini tamamen ona bırakın. Sütünü çikolatalı mı, ballı mı, yoksa meyveli mi içeceğine dair kendi kararını verdiğinde süt içmeyi bir zorunluluk değil keyifli bir öğün olarak kabul eder. Bu sayede onu özgür bırakmış olur ve sütü hayatına sevdirerek katmasını sağlamış olursunuz.

3.Pipet ve Özel Bardak Edinin

Çocuklar renkli, şekilli pipet ve bardaklara bayılırlar. Onunla bir alışverişe çıkın ve özel bir bardak, pipet seçmesini sağlayın. Daha sonra süt ikramını onun seçtiği bardak ve pipetle yapın. Bu sayede süt içmeyi bir eğlence olarak görmesini ve bundan sonra sizin ikramınızı beklemeden kendisinin istemesini sağlayabilirsiniz, ne dersiniz?

4.Örnek Olun

Çocuklar bir kamera gibi sizin hareketlerinizi kaydeder ve taklit eder. O halde bu özelliklerini lehinize çevirip ona sütü sevdirmenin tam zamanı! Çocuğunuzun sütü sevmesinde etkili olacak en önemli faktör, sizin ona örnek olmanızdır. Bunun için onunla birlikte günün belirli bir zamanını süt içme yarışına ayırabilirsiniz. Bu tip oyun içeren rekabetler, çocukların daima ilgisini çeker ve bir bakmışsınız artık çocuğunuz sütü kendiliğinden içmeye başlamış!

5.Hamileyken Süt İçin

Sütü sevdirebilmek için bir diğer yöntem de onu henüz anne karnındayken sütün lezzetine alıştırmaktır. Hamilelik döneminde içilen süt sayesinde bebek doğduktan sonra büyüme sürecinde de süte karşı yabancılık çekmeyecek, sütü kabul edip sevme süreci kolaylaşacaktır.

6.Atıştırmalıklar Sunun

Çocuğunuza sütü sevdirmek istiyorsanız ona sütü tek başına içirmeye çalışmak yerine yanına daha kolay içmesine yardım edecek çeşitli ikramlıklar ekleyebilirsiniz. Bunun için kuru meyveler iyi bir seçenek olabilir. Süslediğiniz bir tabakla onun ilgisini çekebilir ve damak zevkine hitap ederek sütü daha kolay içmesine yardımcı olabilirsiniz.