Çocuklarda Aidiyet Duygusu Hakkında 10 Bilgi

Öncelikle aidiyet duygusunun ne demek olduğuna bir bakalım. Aidiyet, insanın kendini emniyet ve güven içerisinde hissettiği kişi ve grupla duygusal bağ kurmasıdır. Aidiyet duygusu, doğuştan gelir ve sadece çocukların değil yetişkinlerin de hayatında önemli, temel ihtiyaçlardan biridir.

1. Aidiyet Duygusu Ne Zaman Başlar?

Aidiyet duygusu çocuklarda 4 yaşında başlar; bundan daha önceki dönem, aidiyete hazırlık dönemidir. Bu hazırlık dönemini özellikle de annesine güvenle bağlanan bir çocuk için gayet sağlıklı olarak tamamlanmış ve aidiyet duygusunun zemini iyi atılmış demektir.

bebek-bakimi

2. Problemlere Karşı Güç Yaratır

Çocukların karşılaştığı problemlere karşı çözüm yolları geliştirmesine yardımcı olur. Bu çocuklar büyüdüklerinde en ufak zorlukta pes etmeyen, güçlü bireyler haline gelir.

bebek-anilari

 3. Sadık İnsan Olur

Güçlü bir aidiyet duygusu, sadakat duygusunu doğurur. Sadakat duygusu gelişen bireyler; değerlerine sahip çıkar, hakkaniyetli bir insan olur, sevdiklerine saygı duyar, kendisine de saygı duyulmasını ister.

cocuklarda-uyku6

 

4. Yalnızlık Hissinden Kurtarır

Aidiyet, hayata güçle tutunmak demektir. Aidiyet duygusu tamamlanmış çocuklar, yalnızlık hissine kapılmaz, bütünleşebildiği ilişkiler kurar.

cocuklarda-uyku7

5. İyi Bir Ruh Sağlığı Demektir

Aidiyet duygusu, manevi ihtiyaçların tamamlanması demektir. Bu ihtiyaç layığınca tamamlanmazsa ruhsal problemlerin yolu açılır.

cocuklar

 

6. Değerlilik Hissidir

Her insanın sevilmeye, onaylanmaya, takdir edilmeye ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç önemsiz gibi aksettirilmeye çalışsa da hayattaki tüm başarılar aslında bu ihtiyacın giderilmesine bağlıdır. Bu ihtiyacın giderilmesi ile değerlilik hissi oluşur. Değerlilik hissi ile çocuk çok daha sağlıklı ve mutlu olur.

cocuklarda-uyku5

7. Aidiyet Üç Boyutludur

Çocuk, aidiyetin üç boyutunu yaşar. Bunlar sırasıyla; aile ile aidiyet, sosyal aidiyet ve soyut aidiyettir. Bu üç boyutun hepsi birbiri ile bağlantılıdır. İlk basamak sorunsuz tamamlanmazsa diğerleri de eksik kalacak demektir. Eğer aile ile aidiyet tamamlanmazsa çocuk büyüdükçe ailesinden kopacak ya da tam tersi sadece ailesi ile aidiyet kuran çocuklar da ikinci basamağa geçemeyip sosyal çevre kuramayacaktır.

cocuk-hobi

8. Çocuklarda Aidiyet Duygusu Nasıl Oluşur

  • Her şeyden önce çocuğa özenle yaklaşmalı ve bunu ona kesinlikle hissettirmelisiniz.
  • Çocuğun kendini her konuda, korkmadan ifade edebilmesi için gerekeni yapmalısınız.
  • Çocuğu her koşulda sinirlenmeden, sabırla dinlemeli ve kendine önemli hissettirmelisiniz.

cocuk-kitap-okuma

9. Etkinlik!

Çocukla fiziksel olarak aynı ortamda zaman geçirmeli, zevk alacağınız ortak bir etkinlik yapmalı, birbirinizi dinlemelisiniz. Gün içindeki duygularınızı birbirinizle paylaşarak duygusal bir bağ kurmalısınız. Unutmayın, duygusal bir bağın olmadığı yerde aidiyet duygusu da yoktur.