Çocuklara Kitap Okumayı Nasıl Sevdiririz?

Kitap okumanın çocuk gelişimindeki yerinin önemini tüm anneler ve babalar bilir. Okumak, çocukların anlama kabiliyetini arttırır ve okuma hızları artıkça kendilerini ifade etme yetenekleri gelişir. Bu da derslerinde başarıyı daha kolay yakalamalarını sağlar. Peki kitap okumayı istemeyen bir çocuğa kitabı nasıl sevdiririz?

Öncelikle zorlamanın bir çözüm olmadığını biliyor olmamız gerek. Kitap okumayı zorunluluk haline getirmek çocukları kitaptan soğutur. Bunun yerine kitabı eğlenceli bir aktivite haline getirmeliyiz.
Ödüllendirme yöntemi kısa süre için yararlı olabilir ama kesin çözüm için örnek olmanın öneminin farkında olmalıyız.
Annesini ve babasını elinde kitapla gören çocuk kitap okumaya daha çok yönelecektir. Okumayı öğrenmenin zaman alan bir süreç olduğunu, yaşları ile birlikte kelime bilgilerinin geliştiğini de unutmayalım.
Seçtiğimiz kitap doğru olmazsa kitap okumak çocuk için işkence haline gelebilir. Çocuklara sesli kitap okumaya, onlar okuma yazmayı öğrenmeye başladıkları zaman da devam edebilirsiniz.
Sabırsız olmayın ve çocuğunuzla birlikte kitap okumaya çalışın. Hayatına ne kadar çok kitap unsuru sokarsanız kitap okumayı o kadar çok benimseyecektir.