Çocuklarda Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Eskiden iş alanları sınırlı ya da aile bireyleri iyi işlerde çalışmak zorunda değildi; ama günümüzde iyi bir iş sahibi olmak hem maddi bir gereklilik hem de sosyal statünün göstergesi haline geldi. Dolayısı ile bütün ebeveynler çalışıyor ve çocukların ailede başlayan eğitimi tökezliyor. Bu nedenle çocuklar, erken yaşta okullarda öğrenim görmeye başlıyor. Yaşanan tüm bu gelişmeler ile okul öncesi eğitim için talep de ihtiyaç da oldukça artıyor.

Hal böyleyken durum çocuklar açısından gerçekten nedir, hiç düşündünüz mü? Okul öncesi eğitimin bir çocuğun gelişimindeki önemini gelin birlikte inceleyelim.

1)    İlköğretime Hazırlık

Çocuğu okul hayatına en iyi hazırlayan eğitim, okul öncesidir. Okul öncesi eğitim programında yer alan psikomotor beceriler, çocuğun okul yaşamına kolay uyum sağlamasında önemli bir faktördür.

cocuklar

2)    Yaratıcılığı Uyandırır

Oyun ve etkinlik temelli olan okul öncesi eğitim programları, çocuğun daha yaratıcı birey olmasını sağlar. Çocuk; sanat, müzik, drama gibi etkinliklerle üretim içinde olarak kendine güvenini artırır.

cocuk-eglencesi
3)    Sosyal Birey Olur

Kendi yaşıtı olan birçok çocuk ile sürekli etkileşim halinde olan çocuk daha sosyal bir insan olarak doğru bir iletişim kurmaya başlar.

cocuk-etkinlikleri
4)    Düzenli Yaşam Kazanır

Okula gidiş ve dönüş zamanının belirli olması ile çocuklar, bu düzene uymaya çalışır. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya özen göstererek düzenli olma özelliği kazanır.

cocuk-hobi
5)     Gelişim Süreci Yakından Takip Edilir

Okul öncesi eğitim programında yapılan birçok etkinlik ile çocuğun ilgi alanları, hayatının ilerleyen dönemlerinde yer alması gerektiği noktalar kolayca saptanır ve doğru bir yol çizilmesine yardımcı olunur.

somestir-cocuk-kitaplari

6)    Öz Güven Sahibi Bireyler Yetişir

Küçük yaşta gün boyu ebeveynlerinden uzak kalan çocuklar, tek başlarına bulundukları ortama uyum sağlamaya çalışır. Kendi işlerini yaparak, diğer çocuklarla iletişim kurarak, birçok görevi başarı ile tamamlayarak özgüvenlerini geliştirirler.

cocuk-kitaplari-somestir
7)    Dil Gelişimi Hızlanır

Çocuklar, sınıf ortamında isteklerini dile getirmek için kendini ifade edebilmek zorunda kalır. Böylece yaşayıp deneyimleyerek daha iyi konuşmayı öğrenir, güzel bir üslubun öneminin farkına varır.

cocuk-tatil-kitaplari

8)    Dengeli Beslenme Alışkanlığı Kazanır

Çocukların evde yemeyi reddettiği birçok sağlıklı yemek, akranları ile oldukları ortamda birden çok lezzetli gelebilir.