Çocuklarda Öz Güven Geliştirmenin 6 Yolu

Bir insanın hayat boyu başarılı olabilmesinde en önemli etkenlerden biri öz güven sahibi olmasıdır. Öz güven sahibi olan bir insan, hayata ve karşısına çıkan engellere daha olumlu bakar ve atacağı adımları daha cesaretle atar. Her şey gibi öz güven konusu da elbette ki çocukluk döneminde gelişmeye başlayan bir süreçtir. Bu yüzden çocukların ileriki hayatlarında daha sağlıklı ve başarılı bireyler olabilmesi, hakkını arayabilmesi, kendini düzgün bir şekilde ifade edebilmesi için öz güven konusuna özen gösterilmelidir. Çocuğunuzun öz güvenini geliştirmesine yardımcı olmak için dikkat etmeniz gereken 6 yol!

anne-cocuk

1. Sevmek İçin Şartlara İhtiyacınız Yok

Çocuğunuzu sevmek için asla bazı şartların gerçekleşmesine gerek yok. Ona her daim sevileceğini, onun her durumda değerli olduğunu daima hissettirin. Çocuğunuza “Seni seviyorum” demekten çekinmeyin.

baba-cocuk

2. Onu Dinleyin

Ne kadar yoğun olursanız olun onu aktif dinlemek için özel bir zaman yaratın. Çocuğunuzun farklı gözlemleri, yaratıcı hayal güçleri ile dolu sohbetlerini dinlemek inanın sizin için de oldukça keyifli olacaktır. Size bir şeyler anlatmak istediğinde onu önemseyerek, soru sorarak dinlemeniz onun öz saygısı için son derece önemlidir.

cocuklarda-uyku7

 

3. Onun Duygularını Önemseyin

Örneğin çocuğunuz olağanüstü bir canavardan korktuğunu anlatıyorsa bunun mümkün olmadığını söyleyip onun korkularını reddetmek yerine onu anlamaya çalışın. Canavardan neden korktuğunu ve canavarın ona ne yapabileceğini çocuğunuzdan duymaya çalışıp çözüm bulmaya odaklanın. Canavarla arkadaş olduğunda ona bir şey yapmayacağına inandırın, böylece hem onu önemsemiş hem de korkularını yok etmeye yardımcı olacaksınız.

cocuk-gelisimi

 

4. Birbirinizle Daima Konuşun

Aile bireyleri arasındaki güçlü iletişim, güven dolu bir ortamın sağlanması demektir. Başınızdan geçenleri çocuk deyip onunla paylaşmamak yerine duygularınızı, düşüncelerinizi başarı ya da başarısızlıklarınızı onunla daima konuşun. Bu hareket onun da hiçbir şeyi saklamadan kendini ifade edebilmesi konusunda olumlu bir etki bırakacak ve dolaylı olarak öz güven sahibi olmasını sağlayacaktır.

cocuklarda-egitim

 

5. Küçük Görevler Verin

Çocuğunuzun halledebileceği küçük hedefler belirleyin ve onun başarılı olmasını sağlayın. Sonucunda ulaştığı hedefler sayesinde kendisine olan güveninin artmasını sağlayacaksınız.

cocuk-oyunlari

 

6. Övgü Sözleri Edin

“Yardımların için teşekkür ederim.” “Ne kadar güzel düşündün, benim aklıma gelmemişti.” gibi övgü cümlelerini edinmekten kaçınmayın. Böylece ona kendini değerli hissettirecek öz güven kazanmalarına katkıda bulunacaksınız.

cocuk-egitimi

 

7. Ona Güven Verin

Onu her durumda bağışlayacağınızı hissettirin. Aile, çocuklar için her zaman güvenli bir liman niteliğindedir. Bu limanı onların elinden almayın. Kötü bir şeyle karşılaştıkları her zaman sığınacakları, sevgi görecekleri bir aileleri olduğunu bilmek, çocukların hem kendisine hem de çevresine güven duymasına yardımcı olacaktır.