Çocuklarda Parmak Emmeyi Engelleyecek 6 Önlem

Bebeklerde parmak emme hareketi, henüz anne karnından edinilmiş bir alışkanlık olup tamamen doğaldır. İlk 1,5 sene sorun teşkil etmezken bu süreç en geç 3 yaşından sonra da devam ediyorsa tedbir alınması gereken bir sorun haline gelmiş demektir; çünkü gelişmekte olan ağız ve diş yapısında olumsuz etkilere neden olabilmektedir.

Çocuğun parmak emmesine engel olabilecek 5 yöntemi sizin için derledik. Bu süreçte başarılar dileriz.

1. Nedeni Önemli

Çocuk 3 yaşından sonra hâlâ parmak emmeye devam ediyorsa durumun altında psikolojik bir neden olabilir. Bu durumla ebeveynler asıl nedeni öğrenmek için çaba göstermeli ve ona göre çözümü geliştirmelidir.

parmak-emme5

 

2. Dinlenmesi Sağlanmalı

Çocuk, yürümeye başladıktan sonra parmak emme davranışı gösteriyorsa bu durum, çocuğun yorgun, mutsuz, sıkıntılı olduğunun habercisi olabilir. Çocuğa dinlenme ortamları ve kafasını rahatlatması için çeşitli faaliyet imkanları yaratılmalıdır.

parmak-emme1

 

3. Ebeveyn Tavrı Düzeltilmeli

Anne babanın çocuğa olan davranışları yanlış ise derhal düzeltilmelidir. Çocuğa parmak emme davranışı için baskı veya şiddet uygulanmamalı, çocuk anlaşılmaya çalışılmalıdır.

parmak-emme2

4. Meşguliyet Yaratın

Çocuğun parmak emmeye başlamasının nedeni onun sıkılmaya başlayıp uğraş edinmeye çalışması olabilir. Bunun için ona faaliyetlerde aktif rol vererek meşgul olmasını sağlayabilir, parmak emme ihtiyacını aklından çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz.

parmak-emme3

5. Karnının Tokluğundan Emin Olun

Genelde bebek ve çocuklar karınları acıkmaya başladığında parmak emmeye başlar. Bunun için onun acıkmasına imkan vermeden az ve sık bir yemek düzeni ile tok kalıp parmak emmeye yönelmesini engelleyebilirsiniz.

parmak-emme6

 

6. Acı Ojeden Yardım Alın

Tüm önlemlere rağmen çocuk, parmak emmeye devam ediyorsa tüm eczanelerde bulunan acı ojeden yararlanabilirsiniz. Çocuk parmağını ağzına her getirdiğinde yaşadığı acı tecrübe sonunda parmak emmekten vazgeçecektir. Eğer bu yöntem de faydasızsa acı oje kullanmayı bırakıp başka etkenleri incelemekte fayda var demektir.