Çocuklarda Yaratıcılığı Geliştirmenin 6 Yolu

Çocukların hayal gücü zaten rüzgâra çoktan hazır bir yelkenli gibi. O yelkenliye sadece üfleseniz bile ne denizler aşabilir, ne ufuklar açılabilir bir düşünün.

Bir ebeveyn olarak daha renkli bir hayal gücüne ve güçlü, farklı fikirler üreten bir çocuğa sahip olmayı, çocuğunuzun yaratıcı düşünme tarzı ile kendine iyi bir gelecek hazırlamasını istediğinizi biliyoruz. Peki buna katkıda bulunmak için neler yapabilirsiniz?

1. Kontrolü Çocuğunuza Verin

Çocuğunuzun sevebileceği, vakit geçirebileceği etkinlikler belirleyin; ancak bu etkinliklerde kontrolün büyük bir kısmını çocuğunuza bırakın. Etkinliğin detaylarını çocuğun seçmesine izin verin. Eğer ki doğru bir etkinlik seçmişseniz çocuk zaten aktif bir şekilde öğrenme, yaratıcı düşünme ve yeni yollar üretme çabasında olacak, bunu keyifle sürdürecektir. Kontrolü ona bırakın ve olacak tatlı gelişmeleri izlemekten keyif alın.

cocuklarda-tuvalet-egitimi

2. Sınırları Abartmayın

“Ama ben onun iyiliğini düşünüyorum.” dediğinizi duyar gibiyiz; ancak gereksiz derecede sınırlama, çocukların dünyasını büyük ölçüde kesip atıyor aslında. Fazla sınırlar içerisinde yaşam sürdürmeye çalışan çocuklar, sadece o sınırlar içerisinde düşünmeye zorlanıp kendi düşünme tarzlarını edinmelerine engel olunuyor. Çocuklar; sürekli başkalarının almış olduğu kararları uygulamaktan dolayı bırakın yaratıcı düşünmeyi bir zaman sonra düşünme kabiliyetlerini bile yitirmeye başlıyorlar.

anne-cocuk

3. Temizlik Konusundan Korkmayın

Onun boya yapmasına, çamur birikintisinde özgürce zıplamasına izin verin. Örneğin, resim yaparken onun etrafı kirletmemesi gerektiğini söylemek, onun temkinli davranmasına neden olup yaratıcılığını sınırlandırmaktır. Çocuk; kurala uyayım derken hayal gücünü açığa vuramaz, düşünce ve yeteneklerinin sınırını asla göremez.

Unutmayın, su ve sabunun halledemeyeceği bir leke yoktur; ancak çocuğunuzun psikolojisi üzerinde kalacak olumsuz bir izin hayatı boyunca onu takip etmesi ağır bir yük olacaktır.

cocuk-oyunlari

4. Farklı Olmasına Olanak Tanıyın

Eğer ki resmi bir davete giderken terlik giymek istiyorsa buna izin verin. Çocuğunuzun diğer tüm çocuklar gibi davranmıyor olması kötü bir şeyin göstergesinin değil, onun bireysel özelliklerini dışa vurmaya çalışıyor olmasının olumlu bir göstergesi olduğunu unutmayın. Eğer çocuğunuzun yaratıcı düşünme kabiliyetine sahip bir birey olmasını istiyorsanız onun farklı yönlerini geliştirmesine yardımcı olun.

cocuklarda-uyku7

5. İlgi Alanlarını Keşfetmesine İzin Verin

Çocuğunuz bilim ya da sanat alanlarından keyif alıyor olabilir. Onun için bu yönlerini geliştirmesine yardımcı olacak bölgeler yaratın. Eğer ki resim yapmaktan hoşlanıyorsa odasının bir köşesine resim için gerekli malzemelerden oluşan bir ortam hazırlayın ve etrafı kirletecek bile olsa dilediğince vakit geçirmesine izin verin.

somestir-cocuk-kitaplari

 

6. Sıkıldıklarında Çözümü Onlara Bırakın

Çocukların hepsi olmasa da büyük bir kısmı çok çabuk sıkılan bir ruh haline sahiptir. Bulundukları ortamdan sıkıldıklarında çözüm olarak onların eline bir tablet hatta oyuncak bile vermeye çalışmayın. Evet, sıkılmalarına izin verin. Bu süreç onları yeni bir çözüm üretmeye, yaratıcı olup yepyeni oyunlar hazırlamaya itecek, harika sonuçlar edinmesine yardımcı olacaktır.