Çocukları Virüslerden Nasıl Koruyabilirsiniz? 6 Öneri

Uzman görüşlerine göre çocuklar, çeşitli virüslere karşı yetişkinlere oranla daha fazla risk altında sayılabilmektedir. Bu durumda çocukların virüslerden korunması için gerekli önlemlerin alınması, kurallara dikkatle uyulması epey önemli. Peki nasıl? Ebeveynler olarak çocukları virüslerden nasıl koruyabilirsiniz? Çocukları virüslerden korumak için neler yapmalısınız?
Yazımızın devamında aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz, işte detaylar…

1. Ellerini Yıkamasını Sağlayın

Virüslerden korunmak için el yıkamanın önemi, yetişkinler için ne kadar büyükse çocuklar için de o kadar büyüktür. Önerilen şekilde el yıkamanın nasıl olduğunu güvenilir kaynaklarda yayınlanan videolardan öğrenin. Çocuğunuzun yemekten önce ve sonra, halka açık bir yerde ya da biriyle temasta bulunduktan sonra ellerini mutlaka 20 saniye boyunca bol su ve sabunla yıkamasını sağlayın. Çocuğunuz el yıkama sürecinden sıkılıyorsa yıkama sırasında ona oyalayacak sorular sorarak, birlikte şarkılar söyleyerek el yıkamayı eğlenceli hale getirin.


2. Dezenfektan ya da Kolonya Sağlayın

En iyi hijyenin su ve sabunla sağlanacağını biliyoruz, fakat su ve sabuna ulaşamadığınız anlarda dezenfektan veya 80 derece kolonya kullanmanın doğru olacağını unutmayın. Çocuğunuza bunun önemini daha sevimli bir şekilde aşılayabilmek için ona ait minik bir dezenfektan ve kolonya sağlayabilirsiniz. Su ve sabunun olmadığı anlarda bu ürünleri nasıl ve neden kullanması gerektiğini açıklayıp uygulamasını sağlayarak çocuğunuzun virüslerden korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

3. Doğru Beslenmesini Sağlayın

Bir ilaç ya da aşı bulunamamış birçok virüse karşı çocuk ve yetişkinler olarak sahip olduğumuz en önemli silah, güçlü bir bağışıklık sistemidir. Sebze, meyve ağırlıklı olmak üzere doğru bir beslenme düzeniyle çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirebilir, onun tüm virüslere karşı korunmasını sağlayabilirsiniz.


4. Su Tüketmelerini Sağlayın

Yeterli miktarda su tüketimi, güçlü bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlardan biridir. Bu nedenle çocuğunuzun ihtiyacı olan suyu gün içerisinde mutlaka içmesini sağlayın. Bu sayede mikropların vücudundan atılmasına, vücudunun hastalıklara karşı daha dirençli olmasına yardımcı olun.


5. Kıyafetlerini Temiz Tutun

Virüslerin en büyük düşmanının gerekli hijyen kurallarının sağlanması olduğunu öğrendik. O halde çocuğunuzu virüslerden koruyabilmek için onun kıyafet temizliğine her zamankinden daha fazla özen gösterme zamanı. Kıyafetlerini sürekli olarak kirletme potansiyeli bulunan çocuğunuzu iyi gözetmeli, acil durumlarda kirli kıyafetini derhal temiziyle değiştirmelisiniz.


6. Anlatın

Çocuğunuzu virüslerden koruyabilmek için onunla iyi bir iş birliği içinde olmanız da gerekiyor. Dolayısıyla ona durumu anlayabileceği şekilde aktarmaya çalışın. Kirli yüzeylerden uzak durmasını, elleriyle yüzüne ve gözlerine dokunmamasını, hapşırıp öksürürken mendil kullanmasını ve mendili hemen çöpe atmasını, kimseyle sarılmamasını tembihleyin.
Tüm bu önerilere uyduğunuz takdirde çocuğunuzu çeşitli virüslerden kolayca koruyabileceğinizi unutmayın.