Çocukların Boyunu Uzatan 8 Besin

Her ebeveyn, çocuğunun uzun boylu ve güçlü yapıda bir bedene sahip olmasını ister; ancak boyun uzamasını sağlayacak faktörler hakkında pek bilgi sahibi değildir. Çocukların boyu; genetik özellikler, dış faktörler (basketbol ile ilgilenmek gibi) ya da beslenme düzeni gibi etkenler ile uzayabilir. Tüm etkenler tamamsa ebeveynlerin katkıda bulunabileceği tek nokta, çocuğu için uygun bir beslenme programı seçmektir. Çocukların boyunu uzatacak, beslenme programında yer verilmesi gereken belli başlı yiyecekleri sizin için derledik.

İşte çocukların boyunu uzatmaya yarayan 8 önemli besin:

1. Süt

En başta gelen besinlerden biri tabii ki süt! Kahvaltıda ve gece uyumadan önce içilecek birer su bardağı süt, kemik yapısını güçlendirerek boy uzamasını destekler.

soya-sutu

2. Yoğurt ve Peynir

Çocuğun hayatında bolca kalsiyuma yer verilmelidir. Bunun için de bolca yoğurt ve peynir gerekir! Kahvaltılarda peynir çeşitlerine, sebze yemeklerinin yanında bir miktar yoğurda yer vererek çocuğun boyunun uzamasına katkıda bulunulabilir.

yogurt

3. Susam

Hiç belli etmese de kalsiyum değeri yüksek olan besinlerden biri de susamdır. Direkt olarak olmasa da simit, poğaça ve börek çeşitlerinin üzerine eklenerek çocuğun tüketmesi sağlanabilir ve boyunun uzamasına katkıda bulunulabilir.

Susamlı Kurabiye Tarifi

4. Et ve Balık

Günlük olarak 100 gram et ya da balık tüketimine yer vererek çocuğun hem zihinsel hem de bedensel gelişimine katkıda bulunulabilir.

balik

5. Kuru Yemişler

Çocuğun beslenmesinde cips gibi yüksek kalorili, sağlıksız besinler bulundurmak yerine bolca kalsiyum içeren kuru yemişleri tercih ederek çocuğun boyunun uzamasına katkıda bulunulabilir.

kuruyemişin faydaları

6. Brokoli

Çocuğun boyunun uzamasını sağlayan en önemli sebzelerden biri brokolidir. Belirli sıklıklarda tüketilen brokoli uzun boylu bir gelecek demektir.

brokoli

7. Soya Fasulyesi

İçerdiği yüksek oranda kalsiyum ile çocuğun boyunun uzaması için adeta elinden geleni yapar. Çocuğun tüketimi için salata ya da yemek olarak hazırlanması, çocuğun boyunun uzamasına katkıda bulunabilir.

soya

8. Tavuk ve Yumurta

Hangisinin birbirinden çıktığı ile ilgili soruyu unutup faydalarına odaklanalım. Tavuk ve yumurta, içerdikleri yüksek protein ile kas ve dokuların gelişimi için oldukça önemli faydalar sağlıyor.