Çocukların “Hayır” Diyemeyeceği 5 Şipşak Lezzet!

Seçici çocuklara özel nefis tarifler hazırladık. “Beslenme çantası furyası” başlamadan önce, bunları bilmek size #iyigelecek…

pratik yemekler

1- Beslenme çantasına sebze görmek istemeyen çocuğu en ‘dip’ten sevgilerimizle!

Evet, sebzeyi seven çocuğa çok sık rastlanmaz; “Anne okuldan sonra bana brokoli çorbası ya da karnabahar yemeği yapar mısın? “diyen çocuk, hayallerde yaşatılan bir kahraman belki de… Sebzeye müptela olmasalar da en azından sevebilecekleri bir şekilde sunarsak, vitaminden yenmez diye düşündük! Sebzeleri şahane bir dip sos ile harmanlayabilirsiniz. Hele bir de dip sos, damak zevkine uygun lezzetteyse, sebzeler arada kaynayacak ve ‘çaktırmadan sağlık’ vuku bulacaktır.

beslenme çantası

2- Konu çocuksa, pişirme yöntemi teferruattır!

Bugüne kadar bezelyeleri vog tavada kızartarak ya da direkt kıyma ile harmanlayıp yemeğini yaparak tüketmiş ve tükettirmiş olabilirsiniz. Ancak unutmayın ki konu çocuksa pişirme yöntemi teferruattır! Çıtır çıtır bezelyeleri şekere batırarak vermeyi denediniz mi? Sağlıklı bir atıştırmalık olmasının yanı sıra az da olsa üzerinde bulunan şeker, çocuğunuzun ilgisini daha çok çekecektir.

3- Fıssstıkkk gibi atıştırmalık!

Çocuğunuz tatlı ve ekşinin uyumuna hayran kalacak! Elmayı ince ince dilimler halinde kestikten sonra bir yarısına fıstık ezmesi sürün. Farklı lezzeti hoşuna gidecektir! Bunu başka meyveler ile de yapabilirsiniz. Elmayı biçimli doğramanız ya da kalıpla kesmeniz, farklı şekiller vermeniz mutlaka ilgisini çekecektir.

atıştırmalık tarifi

4- Mahsusçuktan cips!

Cipsler ve abur cuburlar çocukların vazgeçilmezi, artık kabul ediyoruz! Ancak cipsmiş gibi duran sağlıklı atıştırmalıklar da sizin favoriniz olabilir. Mesela tam tahıllı lokmalar koyabilirsiniz beslenme çantasına ya da elma cips ile sağlık ve lezzeti buluşturabilirsiniz. Elma cips tarifini daha önce vermiştik size; birlikte hatırlayalım mı? http://migrostv.migros.com.tr/elma-cipsi/

5- El yordamıyla peynir jambon keyfi!

Çocuklar elleri ile yemeye bayılır. Peynirleri ya da jambonları sararak, dürüm şeklinde verebilirsiniz. Küçük lokmalar halinde “kendi elleri ile” yemek daha çok heves uyandıracaktır!

kuruyemiş

6- Efsane karışım bir poşette toplansın!

Tuzsuz patlamış mısır, fındık, badem, ceviz dörtlüsünü minik bir poşete koyup ders arasında atıştırması için şahane bir karışım yapabilirsiniz. Eğer çocuğunuz kuru meyveleri seviyorsa o zaman iş baldan tatlı olur; kuru kayısı, kuru incir,kuru üzümfındıkfıstık… Şahane bir karışım olmaz mı?