Çocuklarla Etkili İletişim Kurmanın 6 Yolu

Yetişkinlere göre çok daha masum olan çocuklarla iletişim de daha fazla özen gerektiren bir mesele haline geliyor.

Çocuklarla doğru iletişim nasıl kurulur öğrenmek istiyor; tanıdığınız tüm çocuklarla, belki öğrencileriniz belki de kendi çocuklarınızla daha etkili bir iletişim kurmanın yollarını merak ediyorsanız bu konuda yardımcı olacak önerileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İşte çocuklarla etkili iletişim kurmanın 6 yolu…

1. Emir Değil Fikir Verin

Çocukların sizin emrinizde çalışması gereken biri olmadığını bilip onların birey olduğunu unutmayın. Bu doğrultuda ona yaptırmayı istediğiniz bir şeyi emir vermek yerine fikirler sunarak yaptırmayı deneyin. Emir vermek, çocuğu karşı çıkmaya zorlarken fikir vermek çocukla ideal bir iletişimin temelini atmış olur.

2. Gerçekten Dinleyin

En çok düşülen hatalardan biri de çocukları etkin bir şekilde dinlememektir. Etkin dinlenmeyen çocuk ile etkili bir iletişim kurulamaz. Peki etkin dinleme nasıl olur? Çocuğunuzla göz teması kurarak, gerektiğinde ona sorular sorarak, sözünün bitmesini bekleyerek, ona özel zaman ayırıp bunları ona hissettirerek etkili ve sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz.

3. Ses Tonunuzu İyi Ayarlayın

Çocuğunuza bir şey yaptırmak istediğinizde ya da bir konuda bir türlü anlaşamadığınızda ilk olarak sesinizi yükseltmeye başlıyorsanız dikkat, çünkü bu asla etkili bir iletişimin anahtarı değildir.

Çocuğunuzla konuşurken yumuşak bir ses tonu, sakin bir tavır belirleyerek ona sevginizi ve çözüm odaklı olduğunuzu hissettirebilirsiniz. Bu sayede çocuk, anlaşmaya daha açık olacak, aranızdaki duvarı kaldıracak ve etkili bir iletişim için hazır hale gelecektir.

4. Onun Seviyesinde Olun

Çocuklarla etkili bir iletişim için en etkili yol, onlarla çocuk olabilmekten geçer. Yaptırmak istediğiniz şeyi çocuk, yapmıyorsa belki de sizi gerçekten anlamadığındandır.

Orta noktada buluşabilmek için onun sizi anladığından emin olun. Ona bir şeyler anlatmaya çalışırken soyut veya söylenmesi zor kelimelerden, uzun cümleler kurmaktan kaçının. Anlatmak istediğiniz konuyu gerekirse fiilen de göstererek iyice anlamasını sağlayın. Bu sayede etkili bir iletişim kurabilir, sorunları çözebilirsiniz.

5. Korkuyu Yok Edin

Çocuğunuzla gerçek bir iletişim kurmak demek, onun sizden hiçbir şeyi saklama ihtiyacı duymaması anlamına da gelir. Bu durumda onun her şeyi açıkça anlatabilmesi için onu tedirgin edecek tepkilerden kaçının. Onunla konuşurken diz çökün, aynı boya gelin ve hiçbir durumda onu yargılamayın. Böylelikle ona iş birliği içerisinde olduğunuz mesajıyla güven verebilir, sağlıklı iletişim kurmak için önemli bir adım atabilirsiniz.

6. Tutarlı Olun

Çocuğunuzdan doğru davranışlar bekliyorsanız ona öncelikle örnek olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Eğer ki size yalan söylemeyen, verdiği sözleri tutan bir çocuğunuz olsun, iletişiminiz güçlensin istiyorsanız bu güveni ona önce siz vermelisiniz. Bu doğrultuda daima tutarlı olmayı seçin. Uzun vadede çocuğunuz daima sizi örnek alacak, kendi hareketlerini düzeltecek ve iletişimde yalansız ve tutarlı olmayı tercih edecektir.