Çocuklarla Güvenli Seyahat

Seyahat etmek, yeni yerler görmek aileler için keyifli bir serüven. Bu keyfin daimi olması için ebeveynlere kimi sorumluluklar düşüyor elbette. Yapılan bir araştırmaya göre çocukların yolculuk sırasında güvenliği Türkiye’de %80 oranında sağlanmıyor. Hep birlikte çıkılan bir yolculuğun tatsız bir şekilde sonlanmasını istemiyorsanız seyahat güvenliğini yerine getirmelisiniz. Bunun için neler yapabileceğinizi sıraladık:
cocuklarda-karsilastirma
1-Güvenlik, esnetilemeyecek kadar önemli bir mevzudur. Bu konuda ailenizi ve çocuklarınızı mutlaka bilgilendirin. Yolculuğa çıkmadan önce emniyet kemeri, oto koltuğu kullanımı hakkında çeşitli bilgiler paylaşarak bu bilinci yaratabilirsiniz.

bebekle-guvenli-seyahat

2-Oto koltuğu hayati bir önem taşıyor. Yolculuğunuza başlamadan önce mutlaka çocuğunuzu kilosuna uygun olarak satın alınmış bir oto koltuğuna oturtun ve emniyet kemerini bağlayın.

bebekle-seyahat

3-Oto koltuğu kimi zaman çocukların arkada sıkılmasından dolayı öne bağlanabiliyor. Bu tamamen can güvenliğini riske atan bir durumdur ve araba koltuğu kullanımına aykırıdır. Araba koltuğunuzu mutlaka arkaya monte ettiriniz.

cocukla-guvenli-seyahat

4-Araba koltuğunuz hazır. Bebeğinizi koltuğa oturtup kemerini bağladınız. Şimdi sıra çocuk kilidini kapatmaya geldi. Çocuk kilidi de çocukların hareketli hali düşünüldüğünde oldukça önemli.

cocuklarla-seyahat-etmek

5-Eğer uzun bir yolculuk yapacaksanız çocuğunuzun sıkılmaması için belli aralıklarla mola verebilir, arabada daha güvenli ve sabit durmasını sağlayacak, koltuğundan görebileceği çeşitli oyuncaklar bulundurabilirsiniz.

cocukla-seyahat

6-Güneş ışığı arabada çocuklar için rahatsız edici olabildiği gibi arabayı kullanan kişi için de görüş açısını kaybettirerek kimi tehlikelere yol açabilir. Bunu ortadan kaldırmak için arka ve ön cama görüş açısına uygun bir güneşlik taktırabilirsiniz.

cocukla-yolculuk

7-Oto koltuğu çocuklar için nasıl hayati bir önem taşıyorsa büyükler için de emniyet kemeri aynı şekilde önemlidir. Unutmayın; emniyet kemeri hayat kurtarır.

guvenli-seyahat

8-Çocuğun yanında arka koltukta yetişkin birinin oturması çocuğun beslenmesinden oyalanmasına kadar pek çok şeyiyle ilgilenmesini sağlayacaktır. Bu da şoförün dikkatinin dağılmasını engelleyerek ve daha güvenli bir seyahat olarak size geri dönecektir.

seyahat-plani

9-Arabanın arızalanması herkesin başına gelebilecek can sıkıcı bir durumdur. Arabanızı tamir ederken dışarıda çocuğunuzun yola çıkma ihtimalini göz önünde bulundurun ve araba dışında da güvenliğini sağlamaya özen gösterin.