Çocuklu Bir Evin Daha Temiz Olması İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlık ve hijyen için gerekli olan ev temizliği, çocuklu evler için daha fazla önem kazanıyor. Çocuklu ev dediğimizde hepimizin aklına ortalığa saçılmış oyuncaklar, kullanılmış ıslak mendil paketleri ve genellikle dağınık bir ortam gelir. Bunu mükemmel hale getirmeye çalışmak çoğu zaman nafile olacaktır. Ancak gerekli yerleri temiz tutarak ve belli kurallara dikkat ederek hijyeni sağlamanız mümkün.

1-Kapalı ortamlar mikroplara en açık alanlardır. Hijyeni sağlamanın en temel yolu; evinizi havalandırmak. Yaz-kış demeyin. En soğuk kış günlerinde bile çocuğunuzun bulunduğu odayı değiştirerek, fazla ısı kaybına yol açmayacak şekilde bütün odaları havalandırın. Özellikle sabahın ilk saatleri ve gün içerisinde birkaç defa mutlaka içeriye temiz hava dolmasını sağlayın.

2-Az sayıda eşya, temizliği oldukça kolaylaştırır. Daha hijyenik olmak istiyorsanız evinizde ve çocuğunuzun odasında boş alanlar bırakın. Emin olun, daha kolay temizleyecek ve çocuğunuzun oyun oynaması için daha çok imkan tanımış olacaksınız.

3-Çocuklarınıza küçük yaşlardan itibaren kendi odasından sorumlu olduğu bilincini aşılayın. Oyuncaklarını, kitaplarını, masasını toplaması temizliğe daha az vakit harcamanızı sağlar.

dağınık_Ev

4-Evde hijyenin en çabuk bozulabileceği alanlar mutfak, banyo ve tuvalettir. Eviniz dağınık ve yeterince temiz değilse bile yemek yenilen ve bakterilerin en yoğun olarak üreyebileceği bu mekanları temiz tutun. Bunun için çok çeşitli dezenfekte ürünlerini ya da deterjanları tercih edebilirsiniz. Deterjanlarınızı çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmeyi ihmal etmeyin. Mesela; duş başlığınızın zamanla oluşan kireç ve kirlerden kurtulmasını istiyorsanız bir buzdolabı poşetine elma sirkesi dökün ve başlığı sarın. 1 saat sonra lekelerden kurtulacaksınız. Denemeye değer…

5-Çocuklu evlerde pratik olması sebebiyle çok sık kullanılan mikrodalga fırınlar bir süre sonra kir ve yağ tutmaya başlar. Mikrodalga fırını temizlemenin en kolay yolu; içerisine ıslak havlu koyarak 3-5 dakika kadar çalıştırmaktır. Aynı kağıt havlu ile fırınınızın içini sildiğinizde tertemiz olduğunu göreceksiniz.

6-Eller, temizlik için fazlasıyla önem taşır. Dışarıdan her gelindiğinde tüm aile bireylerinin ellerini detaylı şekilde temizlemesi ev hijyeninize olumlu şekilde yansıyacaktır.

7-Tüm kadınların temizlemekten en çok yakındığı ve sıklıkla temizlenmesi gereken yerlerden biri de buzdolabıdır. Gıdaları cam ve ağzı kapalı kaplarda saklayarak, dökülen sıvıları o anda temizleyerek buzdolabınızı belirli ölçüde temiz tutabilirsiniz. Peki daha etkin bir temizleme yöntemi mi istiyorsunuz? Buzdolabının tamamını boşaltın, biraz havalanmasını sağlayın ve en uç köşelere kadar silin, kurulayarak yerleştirin. Buzdolabınızın rengini korumak ve daha parlak görünmesini sağlamak istiyorsanız sirkeli su ile silebilirsiniz. Daha detaylı bilgi istiyorsanız sizi buraya alalım.

8-Eğer alerjik bünyeli bir çocuğunuz varsa hijyene her zamankinden daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Evde olabildiğince halı ve tüylü, yünlü kumaşlar kullanmayın. Eğer halı kullanacaksanız antialerjik olmasına dikkat edin.

9-Kutu ve sepetlerle eşyaları sınıflandırma yöntemi evin daha temiz ve düzenli görünmesini sağlar. Bebeğinizin bezlerini, ıslak mendillerini bir kutuda, emzik ve biberonlarını küçük bir sepette bulundurabilirsiniz.

10-Son olarak unutmayın ki; eve gelen misafirleriniz sizi ve çocuğunuzu ziyarete geliyorlar. Enerjinizi büyük ev işleriyle harcamayın. Birkaç fikir ve kuralla daha hijyenik bir ev elde edebilir, değişen, koşturmacalı günlük hayatınızda kendinize de vakit ayırabilirsiniz.