Doğru Bir Tatil Yapabilmek İçin Bunlara Dikkat Edin

Tüm sene çalıştınız, yoruldunuz; şimdi nefis bir tatili hak ettiniz. Tüm senenin yorgunluğunu çıkarıp kalan çalışma hayatınıza daha dinamik devam edebilmek için tatilinizin kusursuz olması, ufak sorunların bile sinirinizi bozmaması şart. Peki, tatilin kusursuz geçmesi için ne yapmalı? Doğru bir tatil nasıl olmalıdır? İşte cevapları:

  • Gözünüz Arkada Kalmasın

Garantici insanlar iyi bilir, eğer aklınızda küçücük bir soru işareti kalmışsa tüm tatili kendinize zehir etmeniz mümkündür. Bu durumu önleyebilmek için gerekirse evinizi defalarca kontrol edin. Tüm kapı ve pencerelerinizin kapalı olduğundan, elektrik ve suyu kesmiş olduğunuzdan emin olup yolculuğa öyle çıkın ki aklınızı ve gözünüzü arkada bırakıp tüm sene beklediğiniz tatili mahvetmeyin.

tatil

  • Komşunuza Emanet Edin

Bu devirde güvenmek zor diyor olabilirsiniz, komşunuza olmasa bile mutlaka bir akrabanıza ya da yakın arkadaşınıza evinizin yedek anahtarını bırakın. Herhangi bir acil ya da aklınıza takılan bir durumda kolayca müdahale edilmesi açısından yedek anahtar konusu oldukça önemli, unutmayın.

tatil

  • Posta Kutusu İçin Görevlendirin

Uzun bir tatile çıkacaksanız dikkat! Evde olmadığınızı belirten işaretler ile hırsızlara davetiye çıkarmayın. Mektup ya da fatura gibi posta kutusunu dolduran detaylarla hırsızlara uzun zamandır evde olmadığınızı belli etmemek için bir tanıdığınızı posta kutunuzu boşaltması için görevlendirin.

tatil

 

  • Havuzda Dikkatli Olun

Daha sağlıklı bir seçim olarak kesinlikle havuz yerine denize girmeyi tercih etmenizi öneririz, ancak illa ki havuza girecekseniz havuzun temizlik sertifikalarına sahip olup olmamasına dikkat etmelisiniz. Böylelikle hijyen kaynaklı birçok enfeksiyondan korunur, tatilinizi hastane köşelerinde geçirmezsiniz. Aynı zamanda havuz kenarında yürürken kaygan zeminde yürüdüğünüzü unutmayıp kayganlığa karşı terlik ya da ayakkabılar giyebilir olası kırık ya da çıkıklara karşı etkili bir önlem alabilirsiniz.

tatil

 

  • Sosyal Medya Kullanımına Dikkat

Tüm sene beklediğiniz tatili, bolca paylaşım yaparak yakın çevrenize duyurmak istediğinizi biliyoruz; ancak bunu yaparken özellikle de kilitli bir profile sahip değilseniz ve paylaşımlarınıza sürekli konum bilgisi ekliyorsanız hırsızlara davetiye çıkardığınızı göz önünde bulundurmalısınız. O an tatilde olduğunuzu bilen kötü niyetli insanlar, daha önceden evinizin konumunu belirttiğiniz paylaşımlara dikkat ederse onlara açık adres sunmuş olursunuz. Tatilden döndüğünüzde kötü bir sahne ile karşılaşmayı istemiyorsanız bu tehlikesiz görünen noktalara önem vermelisiniz.

tatil-listesi

  • Güneşlenirken Dikkat

Tatilden bronz bir şekilde dönmek, birçoğumuzun hedefidir; ancak bunu yaparken kötü sonuçlara neden olmamak için dikkatli davranmanız gerektiğini unutmayın. Yüksek korumalı bir güneş kremi, şapka, gözlük gibi aksesuarlar ile güneşten korunmaya, güneşlenirken sürekli aynı tarafa doğru yatmamaya özen göstermelisiniz. Böylece cildinizin kötü etkilenmesine ve güneş çarpması kaynaklı çeşitli rahatsızlıklara engel olabilirsiniz.