Doğum Çantasında Olması Gerekenler

9 aylık heyecan dolu bekleyişin nihayet sonuna yaklaştınız. Sıra bebeğinizi kucağınıza alacağınız o anın hayalinin gerçeğini yaşamakta. Peki bunun için tüm hazırlıklar tamam mı? Hastane seçimi, bebek odası gibi birçok detay gibi bir de “doğum çantası” detayı var ki âdeta hayat kurtarıcı nitelikte. Doğuma giderken elinizi atıp çıkacağınız kadar hazır, içerisinde hem anne adayının hem de bebeğin ihtiyacı olacak her şeyin olduğu bir doğum çantasında neler olmalı biliyor musunuz? Hadi gelin doğum çantasında olmazsa olmaz eşyaların listesine birlikte bakalım…

Anne İçin Olması Gerekenler:

 • Gecelik ya da Pijama Takımı

Doğumdan çıkan annenin tamamen rahat olması, giyeceği kıyafetlerin doğru olmasından geçer. Bunun için doğum çantasında mutlaka pamuklu bir gecelik ve pijama takımına yer vermek annenin hastanede çok rahat olmasını sağlayacaktır. Ha unutmadan, bu tercihlerin emzirme kolaylığı sağlaması için önden düğmeli olması gerektiği de kesinlikle atlanmaması gerekenler arasında.

 • Emzirme İhtiyaçları

Uzun yoldan gelen bebeğiniz muhtemelen sürekli acıkacaktır, bu durumda elbette ki anne adayının üzerine düşen görevler artmaktadır. Emzirme sütyeni, emzirme yastığı, göğüs ucu kremi, göğüs pedi gibi eşyalar; büyük kolaylık sağlayacağı için mutlaka doğum çantasında yer verilmesi gereken detaylardandır.

 • Terlik ve Çorap

Hastanede geçireceğiniz zaman içerisinde belki sürekli yatacak belki de sürekli yürümeniz gerekecektir. Bunun için yanınıza alacağınız rahat bir terlik ve mevsimine uygun bir çorap oldukça doğru kararlar olacaktır.

 • Kıyafet

Nasıl ki bebek için “hastane çıkışı” takımları oluyorsa annenin de hastane çıkışı için bir takım kıyafet ayarlaması gerektiğini unutmayın. Hastaneden bebeğinizle birlikte ayrılırken giyeceğiniz rahat ve mevsimine uygun kıyafetler almayı unutmayın.

 • Kişisel Bakım Eşyaları

Doğum çantanızda tarak, diş fırçası ve macunu, sabun, şampuan, deodorant, makyaj malzemesi gibi aklınıza gelen birçok kişisel bakım malzemesine yer vererek annelik güzelliğine daha da güzellik katabileceğinizi unutmayın.

Bebek İçin Olması Gerekenler:

 • Bebek Bezi ve Islak Mendil

Bebeğiniz için elbette ki en temel ihtiyaçlar; bebek bezi ve ıslak mendildir. En küçük boyda bir paket bebek bezi, paraben ve alkol içermeyen ıslak mendilin size büyük kolaylık sağlayacağını ve mutlaka doğum çantanızda olması gerektiğini unutmayın.

 • Battaniye ve Hırka

Aylardır anne karnında yaşayan bebeğinizin doğduğunda bu dünyanın ısısına uyum göstermekte zorlanabileceğini unutmayın. Bunun için doğum çantanıza mevsimine uygun battaniye, hırka ya da yelekler ekleyin.

 • Çıtçıtlı Badi

Bebek için olmazsa olmaz parçalardan biri de badilerdir. Mevsime uygun ve çapraz kapanan badiler, bebeğinizin rahatlığı açısından son derece önemlidir.

 • Yenidoğan Setleri

Hastane çıkışı ya da yenidoğan seti olan geçen takımlar, doğum çantası için ideal seçeneklerden biridir. Eldiven, şapka, çorap, zıbın, tulum, pijama gibi birçok seçeneğin olduğu bu setler sizin ve bebeğiniz için büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

 • Kişisel Bakım Eşyaları

Nasıl ki annenin kişisel bakım eşyaları mevcutsa bebeğin de mevcut tabii. Bebeğiniz için pişik önleyici krem, bebe yağı, ağız silme bezi gibi birçok seçeneği sakın ha unutmayın.

 • Puset ya da Portbebe

Hastane çıkışında evinize doğru yol alırken bebeğinizi bir battaniye içerisine koyup taşıyabilseniz de puset ya da port bebe ile hem sizin hem de bebeğinizin çok daha rahat olacağı kesin. Bunun için şöyle güzel desenlere sahip, rahat bir puset ya da port bebe edinmeyi de unutmayın.