Döşemelerden Hayvan Tüyü Nasıl Temizlenir?

Evde bir hayvan beslemek, size tamamen muhtaç olan bir canlının tüm ihtiyaçlarını sunmak, ona sevgi verebilmek bir insanın sahip olabileceği en özel meziyetlerdendir.

Bir hayvan sahiplenerek kişiliğinize daha düzenli olmak, daha sevgi dolu olmak gibi birçok olumlu değer katar hem kendinizi daha iyi bir insan yapar hem de dünyayı daha yaşanır hale getirmeye yardımcı olursunuz. Peki tüm bu olumlu yanlarının yanında hiç mi olumsuz yanı yoktur derseniz, elbette ki var; ama hemen korkmayın öyle baş edilemeyecek şeyler değil hiçbiri. Mesela tüy dökme sorunu… Evinizdeki tüm eşyalarda hayvan tüyleri ile karşılaşmaktan sıkılabilirsiniz. Eğer sizin evde de durum böyleyse gelin peşimizden, döşemeler ve farklı yüzeylerdeki hayvan tüylerini nasıl yok edebilirsiniz birlikte öğrenelim.

1. Balonları Şişirin!

Çocukluğunuzun en güzel mutluluk sebebi olan rengarenk balonlar, bu yöntemle yine mutluluk sebebiniz olabilir. Şişirdiğiniz bir balonu tüyle kaplı olan döşemelerinizin üzerinde gezdirin. Balonun üzerindeki statik elektrik, tüm tüylerin toplanmasını ve döşemenin temizlenmesini sağlayacak size de yine balonla mutlu olması kalacak.

kedi

2. Her Gün Süpürün

Bu eylem, çoğu zaman yorucu olabilir ama sonuç için değecektir. Hayvan tüyleri çok hafif olduğu için evin her bölgesine uçuşarak kolayca yayılabilir; ancak her gün evinizi elektrikli süpürge ile süpürdüğünüzde tüylerin birikip yayılmasını önler kökten bir çözüm sağlayabilirsiniz.

kedi

3. Islak Fırça Çekpaslardan Yararlanın

Koltuk, halı ve döşemelerin içerisine kadar işleyen tüyleri ıslak bir fırça ya da çekpas yardımı ile kolayca çıkarabilirsiniz.

kedi_

4. Rulo Tüy Toplayıcılar En Yakın Arkadaşınız

Bir hayvan alacaksanız eğer yanında ilk alacağınız şeylerden biri de rulo tüy toplayıcısı olmalıdır. Bu yardımcı alet ile koltuk, halı, perde, kıyafet, döşeme gibi tüm yüzeylerde biriken tüylerden kolayca kurtulabilirsiniz.

kopek-kedi

5. Koli Bandından Yararlanın 

Bir parça koli bandı kesip tüylerden şikayet ettiğiniz bölgeye yapıştırıp çekerek tüylerden kurtulabilirsiniz. Elektrik süpürgesinin bile çekemediği tüyler, koli bandına asla dayanamayacak, deneyin görün.

kedi-fobisi

6.  Sünger Her Zaman Yardıma Koşar

Süngerin temizlik alanında deva olmadığı çok az dert vardır bilirsiniz. Tüylerden kurtulmak için seçtiğiniz süngeri bir miktar ıslatarak döşeme üzerinde sürükleyerek gezdirin. Tüylerin süngere yapışarak bölgeyle vedalaştığını göreceksiniz.

kedi-sevgisi

7. Hiçbir Yöntem İşe Yaramadıysa…

Hayır bu kez, gidin tıraş ettirin demeyeceğiz; çünkü bu yöntemin birçok hayvanın psikolojisini olumsuz yönde etkilediğini biliyoruz. Bunun aksine tüy güçlendirici mamalardan yararlanmanızı tavsiye edeceğiz. Bu mamalar ile evcil hayvanınızın tüylerinin daha parlak ve güçlü olmasına dolayısıyla tüy dökmesinin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.