Eğer Çocuğunuz Ateşlendiyse Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun!

Çocuklarda soğuk algınlığı, çocukları gripten korumanın yolları, çocukları sağlıklı beslemenin yolları derken bol çocuklu bir kış daha geldi çattı. Grip salgını kapıda; grip aşısı hastalıklardan korur mu sorusu yine muamma. Biz önlemimizi önden alalım dedik ve çocuklarda sık görülen hastalıklardan biri olan ateşlenme sorununa birkaç not yazmak istedik. Her ateşlenme, ciddi çocuk hastalıklarını işaret etmiyor olabilir. Bugün sizin için o ayırımı paylaşmak istedik. Hangi durumlarda doktoru aramalı, hangi durumlarda sakinliği korumalı?

Sakin Olun!

Ateşlenme 5 günden az sürüyorsa ve çocuğunuz eskisi gibi yemek yiyor, oyun oynuyor ve normal ölçülerde su içiyorsa endişelenmenize gerek olmayabilir. Vücut ısısı 102.5 F ise bu normal olabilir. 3 aylıktan 3 yaşa kadar olan süre için bu derece ideal. Endişelenmeye gerek olmayabilir. Eğer bebeğiniz bağışıklığını yeni yeni kazanıyorsa ateşlenmesi normal olabilir.

bebek-aglamasi

Doktorunuza Danışın!

at etmek gerekebilir. Ateşlenmek, bebekler için en tehlikeli şeylerden biri olabilir. Çocuğunuzun ateşi 5 günden fazla süredir bir türlü düşmüyorsa, yolunda gitmeyen bir şeyler olabilir. Çocuğunuzun ateşi 104 F yani 40 dereceden yüksekse çocuğunuzu derhal bir doktora götürmenizde yarar var. Her derece ya da durum normal ise ve fakat yine de siz kendinizi rahatsız hissediyorsanız o halde içinizin rahat etmesi için yine de doktora götürebilirsiniz.

grip

Ateş düşürmek için doğru bilinen yanlışlar nelerdir yazımızın sonunda da bunlardan bahsedelim. Lokman hekim gelenekleri mi demeli, anneannelerimizden kalan alışkanlıklar mı bilemedik ancak bildiğimiz o ki bazı doğru bilinen yanlışlar sağlığı tehdit eden alışkanlıklardan. Sizin için sıraladık…

aglayan-bebek

  • Terlesin diye daha çok giydirmek
  • Sirke ile vücudu silmek
  • Vücut ısısı düşsün diye çok soğuk suda duş aldırmak.
  • Çok sıcak ya da çok soğuk yiyecekler ve içecekler vermek
Anne bebek bakımından, çocuk sağlığına, pratik önerilerden yaşam kolaylaştıran püf noktalarına aradığınız her şey uzman doktorlar ışığında MigrosTV‘de. Videolarımıza ulaşmak için tıklayın.