Ek Gıdaya Geçerken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Detay

Bebek büyütmeye çalışan ebeveynlerin en sancılı dönemlerinden biri de ek gıdaya geçiş dönemidir. Bunca zamandır anne sütü ile beslenen bebeklerin ek gıdaya geçiş döneminde hangi gıdaları tüketecekleri, hangi gıdaların daha doğru ve besleyici olacağı gibi birçok soru akılları kurcalar durur.

Eğer siz de şu günlerde ek gıda dönemi hakkında birçok sorunun cevabını arıyorsanız yazımızın devamı size yardımcı olabilir.

İşte ek gıdaya geçerken dikkat edilmesi gereken 6 nokta…

  1. Çiğneme ve Yutma Yetisinden Emin Olun

Bebekler, en az 6 ay kadar anne sütü ya da sıvı gıdalarla beslendiğinden yutma ve çiğneme aşamalarına alışamadıkları görülebilir. Bu durumda ek gıdaya geçiş döneminde en önemli detay, gıda seçimlerinden ziyade bebeğin çiğneme ve yutma kabiliyetinin geliştiğinden emin olmaktır. Bunun için gerekirse bir uzmandan yardım alınmalıdır.

  1. Zorlamayın

Bebeğinizin yepyeni bir döneme geçtiğini ve bu dönemde zaten yeterince zorluk yaşayabileceğini unutmayın. Dolayısıyla yararlı olduğunu düşündüğünüz bir besini illa yemesi için onu zorlamak yerine iyice acıktığı anda yeni besini tattırmayı deneyin. Bu sayede açken yeni bir besini daha kolay kabul edebilecek ne siz ne de bebeğiniz mutsuz olmayacaktır.

  1. Karışımlardan Kaçının

Ek gıda dönemine geçerken birçok seçeneği karıştırmak yerine elma, şeftali, kabak, havuç gibi seçenekleri tek başına kullanıp hazırladığınız bir püre ya da evde mayalanmış yoğurt, pirinç unu gibi seçenekler daha sağlıklı olacaktır.

  1. Kaşık Kullanılmalı ve Aceleden Kaçılmalıdır

Ek gıdaya geçiş dönemi artık bebeğinizin normal bir insanın beslenme alışkanlıkları ile tanışması demektir. Dolayısıyla biberon kullanmak yerine ana maddesi silikon olan, bebeklere uygun kaşıklar kullanmak doğru bir tercihtir. Aynı zamanda yemek sırasında aceleci bir şekilde davrandığınızda belki de ilk kez tükettiği besinlerden dolayı midesinin bulanacağını unutmayın ve sakin bir şekilde ağzındakilerinin bitmesini bekleyin.

  1. Alerjiye Dikkat Edin

Bebeğiniz daha önce hiç tatmadığı bir besini tükettiğinde alerjik reaksiyonun oluşma ihtimali yüksektir. Bu nedenle tercih ettiğiniz besini mutlaka 2-3 gün arayla az miktarlarda vermeye özen gösterin. Bu kontrollü davranış sayesinde bebeğinizin besinlere karşı alerjik gösterip göstermediğini anlayabilir, bundan sonraki besin seçimlerinde daha bilinçli olabilirsiniz.

 6.Bazı Besinlerden Uzak Durun

Sık düşülen hatalardan biri de ek gıdaya geçildi diye her besinin bebeğe rahatlıkla yedirilebileceğinin sanılmasıdır. Oysa tuz, inek sütü, baharat, yumurta beyazı, bal, sakat at, çilek, çikolata, bakla gibi birçok besinin 1 yaşından önce verilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.