Emzirme Sorununu Hayatınızdan Çıkarın!

Annelik her ne kadar doğal bir durum ve süreç olsa da şüphesiz zorlukları da vardır. Özellikle doğumun ilk haftaları, anne için de bebek için de yorucu geçmektedir. Sağlıklı bir emzirme düzeninin oluşması biraz zaman alabilir. Başarılı bir şekilde emzirmeyi engelleyen sorunlar zaman zaman baş gösterebilir. Bu sorunlar anneden kaynaklandığı gibi bebekten de kaynaklanabilir. Ancak endişelenmeyin, emzirmede yaşayabileceğiniz sorunların çözümlerini sizler için yazdık!

 

emzirme

Anneden kaynaklı sorunlar:

  • Memelerin aşırı dolması ve şişmesi: Doğumu takip eden 2 gün içerisinde memelerde şişlik oluşması normal bir durumdur. Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Sağlıklı bir emzirme düzeni sayesinde bu şişkinlikler en geç 48 saatte normale döner. Doğum sonrasında taze anneler, hastane koşulları nedeniyle bebeklerini sık sık emziremeyebilirler. Bu sebeple memeleri yeterli düzeyde boşalmaz ve memelerde süt birikir. Memede biriken süt gerginleşmeye neden olur ve bebeğin memeyi tutmasını zorlaştırır. Bu sebeple bebeği sık sık emzirmek bu sorunun çözümü olacaktır. Bunun yanı sıra süt, pompa yardımı ile veya elle boşaltılmalıdır. Emzirmeden önce ılık kompres yapılması ya da ılık bir duş emzirmeyi kolaylaştıracaktır. Tüm bu çözümler derdinize derman olmuyorsa mutlaka konusunda uzman bir hekime danışmalısınız.
  • Süt kanallarının tıkanması ve mastit:  Eğer memenizin üzerinde kırmızı bir leke ya da acı veren bir yumru varsa mastit, “geliyorum” diyordur. Daha yolun başındayken mastite “Dur!” demek için yeterli dinlenme, iyi beslenme ve hijyen oldukça önemlidir. Ancak bunların yanında, her emzirmeden sonra memenizi beyaz sabunla iyice silmeli ve durulamalısınız. Renkli sabunları rafa kaldırmalı yalnızca beyaz sabunları tercih etmelisiniz. Memeyi tahriş eden kumaşlardan uzak durmalısınız. Tercihiniz memeyi rahatlatacak uygun sütyenlerden yana olmalıdır. Ancak mastit oluştuysa ve ağrılı bir süreçten geçiyorsanız doktorunuza danışarak tıbbi tedaviye başlamalısınız.

 

  • Ağrılı çatlak meme ucu: Sağlıklı emzirmenin ilk kuralı, emzirme tekniğinin doğru olmasıdır. Emzirme tekniğinin doğru olması meme çatlaklarını önleyecektir. Bunun için bebeğin başı ve vücudu aynı doğrultuda olmalıdır. Bebeğin burnu meme başının hizasında olacak şekilde yüzü memeye bakmalıdır. Her öğünde bebeğin bir memeyi tamamen boşaltması sağlanmalıdır. Bebeğin 20 dakikadan fazla emzirilmesi çatlakların oluşmasına neden olmaktadır. Meme çatlağını önlemek için bir diğer yöntem de kullanılan pamuklu sütyenin sık sık değiştirilmesidir. Gerekiyorsa silikon meme koruyucu kullanılabilir.

 meme emen bebekler

Bebekten Kaynaklanan Sorunlar:

Hemen yüzünüzü asmayın. Bebek meme emmeyi reddebilir, bu oldukça normal bir durumdur. Bazı bebekler emmeyi tamamen reddederken bazıları tek bir memeyi emmek isterler. Bu durumun sebeplerinin saptanması çözümü de beraberinde getirecektir. Peki bu sorunlar neler olabilir?

  • Burun Tıkanıklığı: Minik bebeğinizin belli ki canı sıkkın. Çünkü nefes alıp verirken güçlük çekiyor. Durum böyleyken memeyi nasıl emsin? Bu durumda doktorunuzun önerdiği burun damlasını kullanabilir, aspiratör aracılığıyla bebeğinizin düzgün nefes almasını sağlayabilirsiniz. Keyfi yerinde olan bebeğiniz bakın nasıl da memeye dört elle sarılacak.
  • Emzirme Pozisyonu ve Tekniği: Emzirme pozisyonunuz ve tekniğiniz hatalıysa bebeğin memeyi tutması zorlaşır. Bebeğinizi başından iterseniz küçük savaşçı size karşı direnç gösterir ve memeyi reddeder. Bunun için pozisyonunuzu tekrar gözden geçirmenizde fayda var.
  • Pamukçuk: Bebeğinizin ağzında pamukçuk oluşmuş olabilir. Yeni doğan bebeklerin en büyük derdi olan pamukçuk emerken acıttığı için bebeğiniz emmeyi reddedebilir. Doktorunuza danışarak tedaviye başlamalısınız.
  • Sütünüzün Tadı: Minik bebeğiniz şimdiden damak zevkini oluşturmuş anlaşılan. Acı ve koku içeren besinler sütünüzün tadını değiştirmiş ve bebeğiniz bunu hemen fark etmiş olabilir. Bu durumda doktorunuza da danışarak yemek alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Bebeğinizin bakımıyla ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabı burada. Tıklayın!

Zamandan Tasarruf Kılavuzu: : Bebeginizin bezi bitti. Hem satın almak hem de eve taşımak zorundasınız. Ama zaman yok! Ya da alışveriş için bebeğinizle geçirmeniz gereken zamandan fedakarlık etmelisiniz. Yoooo… Hayır… Böyle bir mecburiyetiniz yok. Şimdi www.sanalmarket.com.tr‘den birkaç dakikada siparişinizi verebilir, kapınıza kadar teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. Siz bebişinizi emzirirken satın aldığınız bezler yola çıktı bile!