En İyi 10 Noel Korku Filmi

İşte yılbaşına evde geçirecekler için “En İyi 10 Noel Korku Filmi”!

sinema

The Shining

Stephen King ile Stanley Kubrick ‘in muhteşem buluşması bu yapımda bir araya geliyor ve gelmiş geçmiş en iyi gerilim ve korku filmlerinden birini ortaya çıkarıyorlar. Jack Nicholson’nın unutulmaz oyunculuğunu da söylemeden geçemeyiz tabi. Filmin konusu kısaca şöyle;bir oteli kapalı olduğu kış ayları boyunca ailesiyle mesken edinecek olan yazar Jack Torrance henüz büyük bir sorunun içine düştüğünü bilmemektedir. Sonraki günlerde oğlunun metafiziksel varlıkları fark etmeye başlamasıyla gerilim ortaya çıkacak ve yalnız olduklarını düşünen Torrance ailesi şiddetli bir ruhsal çatışmanın içine sürükleneceklerdir. Şu ana kadar hiçbir korku filmi beni etkilemedi diyorsanız bir de bu filmi izlemenizi öneririz.

Kuşlar (The Birds, 1963)

1952 yılında bin kadar kuşun bir evin içine girip, evi yağmaladıklarına dair bir gazete haberinden yola çıkılarak yazılan hikâyeden doğan Alfred Hitchcock’un yönettiği 1963 tarihli Kuşlar (The Birds) filmi hepimizi en fazla etkileyen filmlerden biri ve izleyen herkesi dehşet içinde bıraktığı kesin.

Kuşların tüylerinin insanlık tarihinde kalem ve mürekkep imgelerine bürünmesi, şapkaları süslemesi, silahın icadından sonra ise kuşları avlamaya başlamamız ile değişen insanoğlunun doğaya ters düşen çatışması konu ediliyor. Yine doğada süslü kuşların erkek, dişi kuşlar ise sade iken biz insanların i bunun tam tersi olarak kadınlarımızın süslü ve çekici görünmek için elmaslar, kürkler giymesi ve erkekler için çaba göstermesi anlatılıyor. Kuşlar filminde de buna ait gönderimlerin yanı sıra sarışın güzel bir kadının doğa ile hesaplaşması da mevcut.

Halka

Halka, 2002 yılı yapımı Amerikan psikolojik korku filmidir. Yönetmenliğini Gore Verbinski yapmış, baş rollerinde ise Naomi Watts ve Martin Henderson oynamıştır. Japon korku filmi Ringu’nun Amerikan yeniden yapımıdır. Konusu ise kısaca şöyledir; karanlık imajlarla dolu bir video-kaseti izleyenler 7 gün içinde gizemli bir şekilde ölürler. Gazeteci Rachel Keller da 4 gencin ölmesi üzerine olayı araştırmaya karar verir ve   kaseti bizzat izler. Bu deneyimin ardından kendisiyle birlikte oğlunun da hayatı tehlikeye giren ve arkadaşı Noah’ın yardımını isteyen Keller’a olayı çözmek için sadece 7 gün kalır ve olaylar gelişir.

Testere

Yine Amerikan yapımı psikolojik gerilim filminden gidiyoruz. Tam sekiz adet devam filmi çekilen düşük bütçeli korku filminin konusunda ise son derece sıra dışı bir seri katilin, kurbanlarına yaşamın anlamını ve değerini anlatmak gibi bir takıntısından yola çıkılıyor. Kurbanlarına ölümcül oyunlar oynayarak hayatta kalma şansı tanımaktadır. İmkân dışı seçimlerde bulunması gereken kurbanlar, ellerinden gelen mücadeleyi verirlerken farkında olmadan yaşamak uğrunda neleri feda edebileceklerine de şahit olmaktadırlar

Çığlık

Kaliforniya’da çekilmiş olan Çığlık filminde Kaliforniya’nın telefonla arayıp filmler hakkında soru sorarak kurbanlarına işkence eden bir maskeli katil tarafından terörize edilmesini konu alır. ‘Hayalet surat’ adı verilen bir katil, çevresinde gördüğü gençleri birer birer öldürür. Korku filmlerinin belli klişelerle örüldüğünü düşünen bir grup genç ise, naklen yaşadıkları bir korku filminin içerisinde hayatta kalmaya çalışır ve zamanla katille kovalamaca oyununa girerler. Tam 4 seri korku türünde devam eden filmin daha sonra eleştirel bir komedisi de çekilmiştir.

Evdeki Düşman

Çocuklarını daha doğmadan kaybeden bir çiftin evlat edinme istemesiyle başlayan film, daha sonra ilgilendikleri kız çocuğunun aslında gizemli biri olmasıyla gelişir. Aslında şeçtikleri kız 9 yaşında bir çocuk değil 33 yaşında gelişim hormonu bozukluğuna sahip koca bir kadındır. Tam yedi kişiyi öldürmüş ve bunun sonucunda akıl hastanesine gönderilmiş, kurtulmak için çocuk rolüne sığınmıştır.

Elm Sokağında Kâbus

Çokça ölüm, kan ve psikolojik baskılar, saldırı içeren bu filmde korku filminden beklediğiniz her şey mevcut. Los Angeles’taki bir mahallede gençler parmaklarında jilet keskinliğinde bıçaklar olan korkunç bir adamın bulunduğu kabuslar görüp uykularında ölürler. Rüyalardaki bu hayalet, yıllar önce çocuklarını öldürdüğü aileler tarafından linç edilen sapık Fred Krueger’dan başkası değildir. Freddy her nasılsa şimdi geri dönmüş, yeni yetmeleri rüyalarında öldürerek intikam almaktadır.

Paranormal Activity

İnsanoğlunun meraklarını ve bilinçaltı korkularının üzerine giderek zekice çekilen filmlerden biri olan Paranormal Activity, Oren Peli’nin ve sonra da Tod Williams’ın yönetmenliğini yaptığı gerilim ve korku filmi. Filmde, genç bir çift evlerinde garip bir gücün varlığından şüphelenmeye başlar ve evlerini kamera sistemiyle donatır. Kaseti izlediklerinde ise bilmedikleri pek çok şey göreceklerdir.

Alien

Bilimkurgu ile korkunun karışık bir şekilde işlendiği filmde; görevini tamamlayarak Dünya’ya dönmeye hazırlanan kargo gemisi Nostromo’nun beş erkek, iki kadın ve bir kediden oluşan mürettebatı özel kabinlerinde uykudadır. Bilgisayarların çevredeki bir gezegende yabancı bir yaşam türü tespit etmeleri üzerine uyandırılırlar. Yasalar, akıllı olabilecek her canlının araştırılmasını emretmektedir, gezegeni araştırmaya karar verirler. Gezegene gittiklerinde ise terk edilmiş bir uzay gemisiyle karşılaşır. Buldukları yumurta benzeri organizmaları incelerken, bir tanesi kırılır ve yengeç benzeri bir yaratık arkadaşlarının yüzüne yapışır. Ekip ise arkadaşları ve kurallar arasında tereddüte düşerler.

Tepenin Gözleri

1977’ de çekilen filmin çağdaş bir uyarlaması olarak çekilen filmde; yazın yaz tatili planı yapan bir aile üzerine döner. Öyle ki önceleri Amerika devletine ait olan bir nükleer tesise yakın bir çölün ortasında kalırlar. Burada bazı denemeler sonucu herkes hayatını kayıp etmiş sadece kobay olan canavarlar ayakta kalmıştır. Cehennemin tam ortasında bir ailenin kendini kurtarma çabasını izliyoruz.