Ergenlik Dönemindeki 5 Sorun ve Çözüm Yolları

Çocukluktan gençliğe geçiş dönemi olan ergenlik, her insan için çok sancılı bir dönemdir. Gençlerin bu dönemi sorunsuz yaşayabilmesi için kendi kararlarını vermeye çalışması gerekecek, ebeveynlerin de bu duruma karşı anlayışlı davranması beklenecektir; ancak maalesef ki ne kadar önlem alınsa da bazı çatışmalar önlenemez hale gelebilir ve şimdi bahsedeceğimiz sorunlar yaşanabilir.

1. İletişim Sorunları

İletişim sorunları, çocuk ve ebeveynler arasında her zaman yaşanabilen bir durumdur; ancak bu sorunlar ergenlik döneminde daha da artabilir. Eğer ki çocuk, ergenlik dönemine kadar sağlıklı bir ilişkisi olan aile bireyleri arasında yetişmişse bu dönemde de paylaşımlarına devam edecektir, ancak tam tersi bir durumun da yaşanabileceği unutulmamalıdır. Önemli olan bu sorunun karşılıklı güvenin ve sağlıklı bir iletişimin olduğu ortamda çözülebilmesidir. Eğer ki çözülemiyorsa uzman desteği almaktan kaçınılmamalıdır.

ergenlik-donemi

2. Bağımsızlık İsteği Dahilinde Gelişen Sorunlar

Ergenlik döneminde olan genç; arkadaş seçimleri, kıyafet seçimleri, dışarıda geçirilen zaman konusunda ısrar ve isyankar tavırlar gösterebilir. Bunların hepsine kendimiz ya da çevremizden tanıdığız değil mi? Böyle durumlarda ebeveynlerin, denetlemek yerine özel yaşam sınırlarına dahil olmadan ortak bir noktada buluşmayı amaçlaması gerekmektedir.

erkeklerde-ergenlik

3. Dış Görünüm ve Vücuttaki Değişimler ile İlgili Sorunlar

Ergenlik dönemindeki gencin en büyük sorunlarından biri, vücudunda gelişen değişimleri kabul edememesi olabilir. Kimisi çabucak kabul eder, kıyafetlerini ve görünümünü ona göre değiştirir. Kızlar için mini etek seçimleri, erkekler için saç-sakal uzatma gibi değişimler çoktan başlamıştır. Bu durumda ebeveynlerin itirazda bulunmasının çok da yararı olmadığı için uzlaşma sağlanmalıdır.

kizlarda-ergenlik

4. Anlaşılamama Duygusu

“Kimse beni anlamıyooor!” deyip kapıların vurulduğu anlara hepimiz tanıdığız. Ergenlik dönemindeki gencin biraz bağımsız davranmaya ihtiyacı vardır; ancak bu tamamen sınırsız yaşaması demek değildir. Katı kurallar ne kadar zararlıysa, kuralsızlık da onun hayatında büyük sorunlara neden olabilir. Eğer ki bir kural konacaksa bunun nedeni ergen ile konuşulmalı, ebeveyn ve ergen birbirlerine duygularını ifade edebilmelidir. Farklı düşünceler anlayış ve sabırla karşılanmalı, ortak bir noktada buluşulmalıdır.

ergenlik

5. Kötü Alışkanlıklar Edinme

Bu davranışa yönelme, ergenin büyük olma arzusundan kaynaklanır. Kötü alışkanlıkları merak edecek ve bir kez denemek isteyecektir, bu ilk denemeye ebeveyn de katılırsa ergen, büyüdüğünün kabul edilmesini hissedip gurur duyacaktır, ancak direkt olarak yasaklanır ya da nasihat verilmeye çalışılırsa olay, inatlaşma boyutuna girecek ve çıkmaza sürüklenecektir.

Her şeyden önce dikkat edilecek kısım, hepinizin bir zamanlar genç olduğu; ama ergenlerin daha önceden ebeveyn olmadığını unutmamanız ve buna göre anlayışlı davranmanız gerektiğidir.