Eşinizle Doğru Bir İletişim Kurmanın 8 Yolu

Son zamanlarda çevrenizde güzel gittiğini düşündüğünüz birçok evliliğin boşanma ile sonuçlanmasına çok şaşırdığınız elbette olmuştur. Peki neden birbirine çok âşık olarak evlenen çiftler bir süre sonra boşanmaya karar veriyor olabilir? Neden son zamanlarda boşanma oranları giderek artıyor? Çünkü sihirli bir sevgililik döneminden sonra evlilik ile tanışıp muhtemelen ilk kez aynı evde yaşamaya başlayan birçok çift, dengeli bir iletişim kuramıyor. Aralarındaki sorunları iyi bir iletişim ile çözmek yerine ya üzerini kapatıyor ya da şiddetli tartışmalar yaratarak aralarındaki mesafeyi giderek büyütüyor.
İyi bir evliliğin sorunsuz bir evlilik değil, sorunların akıllıca çözülmeye çalışıldığı bir evlilik olduğunu unutan tüm çiftler, evliliklerini çıkmaza sürükleyip sonunda boşanmak zorunda kalıyor. Peki bu durum nasıl önlenmeli? İyi bir evliliğin temeli olan iyi bir iletişim nasıl olmalı? Eşler arası doğru bir iletişimde nelere dikkat edilmeli? Bu gibi soruların cevaplarını bulabilmek için yazımızı okumaya devam edin.

  • Etkin Dinleyin

Sadece eşinizle de değil herhangi bir insanla tamamen sağlıklı bir iletişim kurmak istiyorsanız dinliyor gibi yapmaktan vazgeçip gerçekten dinlemeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Tüm dikkatinizi karşı tarafı anlamak, onun gerçekten ne dediğini irdelemek için kullanmalısınız.

  • Empati Kurun

Her ilişkide olduğu gibi eşinizle olan ilişkide de empati kavramı son derece önemlidir. Eşinizin size kurduğu cümleler üzerine düşünüp ona karşı bunu “Söylediklerini anlıyorum, neden böyle düşündüğünü çözebiliyorum.” gibi cümlelerle yansıtarak daha ılımlı bir iletişim kurabilirsiniz.

  • Konudan Uzaklaşmayın

İletişim konusunda birçoğumuzun yaptığı yaygın hatalardan biri de sorun olan mesele hakkında konuşurken konudan uzaklaşıp çok daha eski sorunlara yönelmektir. Bu gibi durumlarda asıl meseleden uzaklaşıp konunun dağılmasına ve problemin daha da büyümesine neden olabilirsiniz. İyi bir iletişim için sadece rahatsız olduğunuz noktaları çözmeye odaklanın ve bu konular hakkında net olun.

  • Sakinleşin

Eşiniz ile aranızda çok büyük bir problem olabilir ve kendinizi kontrol etmekte zorlanıyor olabilirsiniz; ancak çözüme kavuşabilmek için kesinlikle sakinleşmeniz gerektiğini unutmayın. Meseleleri en sinirli halinizle bağıra bağıra çözmeye çalışmak yerine biraz bekleyip sakinleştikten sonra konuşarak çözmeye çalışın. Böylece aklınızdakileri eşinize çok daha net bir şekilde aktarabilir, olayı kalp kırmadan tatlıya bağlayabilirsiniz.

  • Ertelemeyin

Eşiniz hakkında aklınıza takılan bir problem varsa bunu mutlaka onunla konuşun. Sizi rahatsız eden konu her ne ise bunu birlikte çözmeye çalışın. Aksi takdirde sorun büyüyebilir, zamanla kendinizi âdeta saatli bir bomba kıvamına getirebilirsiniz. Daha sonra en ufak bir sorunda sinir harbi yaşayabilir aranızdaki iletişimi tamamen mahvedebilirsiniz.

  • Tahmini Bırakın

Eşinizle aranızda bir sorun olduğunda bu sorun hakkında eşinizin ne düşündüğünü tahmin etmeye çalışmayın. Sizi çözüme kavuşturacak şey tahmin etmek değil ne düşündüğünü ona net olarak sorup öğrenmektir.

  • Kısa Cümleler Kurun

Eğer ki bir problemin çözüme kavuşmasını istiyorsanız asıl amacınız net olmak ve konunun dağılmasını önlemektir. Hem bunun için hem de kadın erkek farklılıklarını da göz önünde bulundurarak konu hakkında kısa ve açık cümleler kurun.

  • Doğru Zamanı Kollayın

Eşinizle doğru bir iletişim için doğru cümleler kurmak kadar bu cümleleri ne zaman kullanmaya çalıştığınız da son derece önemlidir. Sağlıklı bir iletişim kurmak istiyorsanız ikinizin de gergin olmadığı bir zaman dilimi seçmelisiniz.