Eski Yılbaşı Ağaçlarını Değerlendirmenin 5 Yolu!

Yeni yıla sayılı günler var; menü planları yapıldı. Hindi sofranın başköşesinde, mezeler tam kıvamında. Sofra takımları özenle seçildi; yılbaşı masasının nasıl olacağı çoktan planlı! Yılbaşının olmazsa olmazı çam ağacı da salonun en güzel yerinde yerini aldı. Bir de kar yağdı mı tüm yeni yıl ritüelleri tamamlanmış olacak! Peki, bin bir emekle hazırlanan yılbaşı ağacı, 1 Ocak itibari ile eski süksesini koruyamazsa ve dahası bir kaç gün sonra “Şunu da kaldıralım şuradan!” cümlesi dökülüverirse dudaklardan? Onca emek çöp mü olsun? Biz kıyamadık, size de kıydırmayalım dedik. Yılbaşı ağacı salonunuzun başköşesinde durmak zorunda değil, onu değerlendirmen pek çok yolu var, sizin için araştırdık…

yilbasi

1- Kuş Yuvası!

Eğer bahçede yeriniz müsaitse, eski çam ağacınız minik kuşlara şahane bir yuva olabilir. Dallarına kondurdukları çalı çırpıyla, izlemesi harika bir manzara da yanınızda kar kalır!

2- Yeniden Nefes Aldırın!

Eğer ağacınız canlı bir ağaç ise onu yeniden bahçeye ekebilirsiniz. Böylelikle hem yer kaplamamış hem de yeniden hayat bulmuş olacaktır.

3- Balıklara Doğal Ortam!

Eğer ağacınız canlıysa ya da kimyasal madde içermiyorsa, akvaryumunuza doğal bir ortam sağlaması için yerleştirebilirsiniz. Mercanlarla birbirine çok uyumlu olacaklardır.

4- Kediciklere Gün Doğdu!

Evde sevimli bir kediniz varsa ve çam ağacınızın boyu da buna müsaitse onu artık ‘kedi tırmalama ağacı’ olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle zıp zıp tırmanan kediniz için de doğal bir ortam olacaktır.

5- Geri Dönüşüme Verin!

Yine de kaldıracak bir yer ya da değerlendirecek bir yol bulamıyorsanız, yılbaşı ağacınızı çöpe atmak yerine geri dönüşüme verin. Özellikle plastik ise dönüşü mükemmel olacaktır! Ayrıca geri dönüşümün faydaları hakkında Çevko Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer ile yaptığımız şu röportajı da izlemenizi öneririz.