Ev Alırken Dikkat Edilecekler

Hayatımızı geçireceğimiz, en özel yaşam alanımız olacak, mutluluğu da hüznümüzü de içinde yaşayacağımız evimiz için en iyisi olsun isteriz. Bunun için en başında, evimizi satın alırken doğru seçimler yapmamız gerekir. Unutmayın; doğru bir ev, yüksek yaşam standardına ve iyi bir ruh haline sahip olmak demektir. Bakın ev alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar neymiş?

1. Lokasyona Dikkat Edin

Özellikle İstanbul gibi aşırı bir trafik sorununun yaşandığı şehirlerde hastane, okul gibi kurumlara, metro gibi ulaşım araçlarına yakın olmak son derece önemlidir. Evinizden her yere kolay bir şekilde ulaşım sağlıyor olabilmek; zamandan ve ulaşım ücretinden tasarruf sağlamak, yol stresinden uzak durmak demektir.

hali-dekorasyon

2. Fiyat Araştırması Yapın

Hiç kimse bir eve hak ettiği miktardan daha fazla para ödemeyi istemez. Bunun için aynı çevredeki benzer evlerin ne kadar olduğunu iyi araştırmalı; ancak bu araştırma internet ile sınırlı bırakılmamalıdır. Her evin kendine göre artı ya da eksi yönleri olabilir. Aynı özellikte gördüğünüz bir evin daha ucuz olmasının eksi yanı, o evin tapusunun güvenilir olmamasından kaynaklı olabilir ki bunu kimse tercih etmez. Bu nedenle karşılaştırma yapılırken artı ve eksi yönlerini de araştırmak ona göre bir karar vermek en sağlıklısı olacaktır.

dekorasyon

3. Sosyal İhtiyaçlara Dikkat Edin

Her ne kadar şehir kalabalığını sevmiyor, insanlarla dolu ortamlardan kaçıyor bile olsanız insan sosyalleşmesi gereken bir canlıdır. Bu nedenle sosyalleşebilecek çocuk parkı, yeşil alanlar, alışveriş merkezleri, kafeler gibi alanların evinize yakın olmasına dikkat edin. Böylece evinizden çok uzaklaşmak istemediğinizde kolayca ulaşıp havanızı değiştirebilecek mekanlar olacak bu da size uzun vadede huzur sağlayacaktır.

ahsap-dekorasyon

4. Tapuyu İnceleyin

Tapu kaydı üzerinde herhangi bir ipotek, intifa gibi satış değerini düşürecek ya da satışa engel olacak beyanların olup olmadığına dikkat edin. Konut sahibinden tapuyu istemeli, gerekli mercilerden araştırma yapıp öyle karar vermelisiniz. Mümkün olduğunca kat irtifakı olmayan projelerden ev almamaya özen göstermelisiniz.

mutfak-dekorasyon

5. Belediye Arşivlerini İnceleyin

Almayı düşündüğünüz evin adresi hangi belediyeye bağlıysa o belediyedeki arşiv dosyalarını inceleyin. Herhangi bir imar planı, yıkım kararı gibi durumların olup olmadığından emin olup alış işlemlerini başlatmaya öyle karar verin.

ev_dekorasyonu

6. Net-Brüt Alanını İyi Hesaplayın

Almayı düşündüğünüz evin satışta belirtilen alanı ile kullanım alanı arasında fark olup olmadığına dikkat edin. Eğer ki bitmiş bir proje ise net-brüt alanları görebilmek için doğrudan yerine gidip tespitte bulunun.

ev dekorasyonu

7. Aidat Miktarını Es Geçmeyin

Alacağınız ev fiyatının yanında apartman yönetimi için vereceğiniz aidat miktarı gözünüze pek görünmeyebilir; ancak uzun vadede bu miktar canınızı sıkmaya başlayabilir. Bu nedenle yolun başında dikkat etmenizde fayda var. Alacağınız ev, henüz proje aşamasında ise aidat miktarı belirlenmemiş olabilir, bu gibi durumlarda sağlanacak imkanlara göre ortalama bir aidat miktarını aklınızda tasarlayabilir yolunuzu ona göre çizebilirsiniz.