Eviniz Yeteri Kadar Güvenli mi?

Hayatınıza ilk girdiğinde sakin esen bir rüzgar olan minik bebeğiniz yavaş yavaş ayaklanmaya başladı ve artık evinizde bir “El Nino” kasırgası oluştu değil mi? Peki, eviniz bu kasırga için güvenli mi? Kasırgadan korunmanın yolları bu yazımızda!Bebek OdasıBebek odalarında kullanılan ürünlerin kaliteli malzemeden yapıldığına emin misiniz? Sert metal malzemelerden tasarlanmış mobilyalar bebeğiniz için uygun seçimler değil… Tercihiniz doğal tahtadan olursa, hem güvenli hem sağlıklı olacaktır. Bebek karyolası, kasırganın mıntıka alanı! Büyüdükçe daha çok esip gürlemeye başlayacağından yol yakınken önlem alınmalı.

 

Karyola korkuluk parçaları arasındaki mesafenin 6 cm’den fazla olmaması gerekiyor; her an hareketli olan kol ve bacakların sıkışmasını engellemek için ideal aralık budur. Karyolanın vidalama sistemi de özellikle malzemenin içine gömülebilir biçimde olmalı ki o yaramaz eller tek bir hamlede ağzına yabancı cisimler götürmesin. Çarşafın alttan lastikli olması iyi olur; böylelikle “deli uykusu” tabir edilen döne döne uyuma pozisyonlarında bebekler daima güvende olur. Bebek yatağında bir diğer dikkat edilmesi gereken güvenlik noktası, yatağın üstündeki yastıklar ve oyuncaklardır. Günden günde zekası gelişen bebeğinizin, oyuncakları yükseltici olarak kullanıp yataktan nasıl firar edeceğine inanamazsınız!  Hızla büyüyen bebeğinizin hızına yetişmek için çocuk gelişimi videolarımıza mutlaka bakın! Videolar için tıklayın!

 

bebek_odası

Ortak Yaşam Alanı, Ortak Savaş Alanı Olmasın! 

 

Yeni yürümeye başlayan bebeğiniz için eviniz ne kadar da heyecan verici bir yer değil mi? Bebekler, kendi güçlerini göstermekten ve nesneleri hareket ettirmekten çok hoşlandıkları için mümkün mertebe çok eşyalı bir dekorasyondan uzak durulmalı. Bebeklerin en yakın arkadaşları kapılardır. Hızla kapanan kapıların tehlike yaratmaması için kapı tutucu güvenlik araçları kullanın.

Bilgisayar, televizyon, müzik seti gibi elektronik sistemler de tam onluk oyuncaklar. Minik parmaklar için mükemmel bir tasarım! Bu eşyalarınızı korumak için düşünülen ev güvenlik araçlarından yararlanmanızda fayda var.

Sivri mobilya ve sehpa köşeleri için kenar koruyucular, dolap kapağı kilitleri de salonunuzda kullanabileceğiniz kasırga (!) önleyici araçlar arasında.

Örtüler de pek dikkat çekici! Boyunun yettiği dolaplardan eşyaları almak için örtüleri çekmek bebeğiniz için güzel bir eğlence. Bu yüzden bir süreliğine örtülerle vedalaşsanız iyi olacak gibi duruyor.

 

dekorasyon

Mutfak ve Banyo

 

Banyoda yerde kaymayan malzemeler kullanmaya özen gösterin. En önemli tehlikelerden biri olan ocakları da unutmamalı. Ocağın kapının yakınında ya da pencere kenarında olmaması önemli. Özellikle kurcalamaya meraklı bebekler için güvenlik kilidi iyi bir caydırıcı. Döşeme yüzeyinin ıslak koşullarda kaymayacak biçimde olması da şart. Düğme ve prizler için oldukça kapsamlı güvenlik kilitleri bulabilmek mümkün. Ecza dolapları ise size yakın çocuklara uzak olsun. Bir diğer önemli konu da kimyasallar. Özellikle içme ihtimali olan sıvı deterjanları her zaman yükseklere koymayı ihmal etmeyin.

Bebeğinin sağlığına bu kadar dikkat eden anne-babalar için hem besleyici hem de lezzetli bir mama tarifi hazırladık. Tıklayın!