Evinizi Satarken Bilmeniz Gereken 7 Şey

Paraya ihtiyacınız var, eviniz çok eskidi, işe giderken yolda geçirdiğiniz vakit uzadı, çocukların okulu uzak kaldı ya da artık yaşadığınız semtten memnun değilsiniz ve evinizi satmaya karar verdiniz. Peki ya şimdi? Asıl iş bu karardan sonra başlıyor. Hele ki ev satma tecrübeniz de yoksa işler çıkmaz bir hal alıyor. O halde gelin, ev satmadan önce mutlaka bu satırlarımızı inceleyin.

İşte ev satarken size yardımcı olacak önemli noktalar:

1. Etrafı Araştırın

Bir gayrimenkulün değerini belirlemek her zaman zordur; ancak çevredeki fiyatlar size ipucu verebilir. Evinizin fiyatını belirlemeden önce bir emlakçı turu yapın ve yakın çevrenizdeki evlerin fiyatlarını öğrenin. Diğer evler ile kendi evinizin sahip olduğu özellikleri kıyaslayın, artı ve eksileri belirleyin ve satılığa çıkaracağınız fiyat miktarına öyle karar verin.

ev

2. Görsellerle Zenginleştirin

Biliyorsunuz artık internetten alışveriş döneminde yaşıyoruz. Birçok insan sokak sokak çıkıp ev bakmak yerine internet sitelerinde dolanarak seçim yapıyor. Bunun için mutlaka internete ilan verin ve bu ilanı görsellerle destekleyin. İyi açılardan çekilmiş, alıcı adayının aklındaki tüm sorulara cevap verebilecek nitelikte ve onu evi incelemeye getirecek güzellikte çekici görseller ile ilanınızı zenginleştirin.

emlak

3. Tüm Yöntemlerden Yararlanın

Ev alım ya da satım süreci her zaman sabır ve emek gerektiren işlerdir. Bu süreçleri mümkün olduğunca kısa tutabilmek ve kolaylaştırabilmek için tüm pazarlama yöntemlerinden yararlanmaya çalışmayı unutmayın. Satmak istediğiniz evinizi sadece emlakçıya ve internete ilan olarak verip içinizi rahatlatarak geri çekilmeyin. Süreci hızlandırmak için komşulara haber verin, gazetelere ilan verin, yatırımcılara haber verin. Unutmayın; bu tür adımlar, bilinçli olarak kullanıldığında çok olumlu sonuçlar veren yöntemler arasındadır.

ev-satmak

4. Alıcı Adaylarına Dikkat Edin

Satmak istediğiniz evinizin olumlu özelliklerine odaklanıp alıcı adayına pazarlamak, elbette ki birinci amacınızdır; ancak sizin evinizin de mutlaka olumsuz yanları olabileceğini unutmayın. Bunun için alıcı adaylarından geri dönüşler almaya çalışın, evi gezerlerken kendi aralarındaki değerlendirmelere kulak verin. Eğer ki almaktan vazgeçiren olumsuz özellikler, sizin müdahale edip düzeltebileceğiniz şeyler ise bu eksiklikleri kısa zamanda tamamlamaya çalışın ve evinizin alıcılığını yükseltin.

ev-almak

5. Alıcı Adayına Göre Tutum Belirleyin

Evinizi boş bir şekilde övmek yerine alıcı adayının isteklerine hitap eden özellikleri ön plana çıkarmaya çalışın. Örneğin alıcı adayı genç bir insansa evinizin çevresindeki sosyal imkanları ya da ulaşım kolaylığını ön plana çıkarabilirsiniz.

emlak-piyayasi

6. Çarpıcı Özellikleri Belirleyin

Satmak istediğiniz ev özellikle İstanbul’daysa alıcı adayının dikkat ettiği ilk noktalardan biri ulaşım kolaylığı olacaktır. Alıcı adayının hayatından yoğun trafiği çıkarabilecek metro, metrobüs, tramvay gibi seçeneklere yakın olan bir eviniz varsa bu özellikler ön plana çıkarmaktan çekinmeyin. Alıcı adayı özellikle çocuk sahibi ise çevresindeki sağlık kuruluşları ya da okulların yakınlığına dikkat edecektir. Evinizin alıcılığını artırmak için bu özellikler de vurgulayabilecekleriniz arasındadır.

ev

7. Profesyonellerden Destek Alın

Ev satma sürecinde tecrübesizseniz de tecrübeliyseniz de mutlaka sizden daha uzman olanlara danışmayı ihmal etmeyin. Güvenli ve hızlı işleyen bir süreç için profesyonel gayrimenkul danışmanlarına danışın. Özellikle anlaşma ve tapu sürecinde aldanmamak, zaman kaybetmemek için mutlaka yardım alın ki satış süreci sorunsuz bir şekilde tamamlanabilsin.