Göbek Bağı Bakımında Dikkat Etmeniz Gereken 6 Nokta

Hamilelik döneminde bebeğin beslenmesini sağlayarak hayata bağlayan göbek bağı, doğumdan sonra yenidoğan bakımında dikkatli olunması gereken meselelerden biri haline gelir. Normal şartlarda 5-15 gün arasında düşmesi gereken göbek bağı sürecini kolayca atlatmanız için dikkat etmeniz gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz. İşte detaylar…

Bebeğinizin bakımı için mutlaka inceleyin;

1- Temizliğini Koruyun

Göbek bağı, yeni doğmuş bebeğin kolayca enfeksiyon kapmasına neden olabilecek bir bölgedir; bu nedenle günde birkaç defa yapılan özenli bir temizlik sağlanmalıdır. Bunun için doğum sonrasında hastane tarafından size verilen pansuman sıvısı ile göbek bağına takılan kordonu sağa sola hafifçe yatırarak güvenli bir temizlik yapmayı ihmal etmeyin.

2- Kuru Tutun

Bebeğinizi göbek bağı düşene kadar yıkamamak, göbek bağında enfeksiyon riskini artıracağı gibi yıkadığınızda değecek su miktarı da göbek bağında sorunlar yaşamanıza neden olabilmektedir. Dolayısıyla göbek bağı sürecinde bebeği yıkayıp yıkamama konusunda farklı düşünceler mevcuttur. En iyisi siz, göbek bağı düşene dek bebeğinizi yumuşak ve hafif nemli bir süngerle temizlemeyi tercih edin. Bebeğinize illa ki banyo yaptırmak istiyorsanız da göbek bağına mümkün olduğunca su değdirmemeye özen gösterin, sonrasında oluşacak en ufak bir ıslaklığı mutlaka kurutmayı ihmal etmeyin.

3- Açık Tutun

Göbek bağı, zamanı geldiğinde kendiliğinden düşebilen bir özelliğe sahiptir, ancak bunun için bağın kurumasına imkân yaratmanız gerektiğini unutmamalısınız. Göbek bağının kendi kendine düşmesi ve çabucak iyileşmesi için bu bölgeyi bebek bezi ya da iç çamaşırı ile kapatmamaya dikkat etmelisiniz.

4- Pamuklu Kıyafetler Giydirin

Göbek bağının iyileşme sürecinde bebeğinizin cildinin mümkün olduğunca nefes almasını sağlamalısınız. Bunun için naylon kumaşlar gibi cildin hava almasını önleyen kıyafetlerden kaçınarak ona mutlaka pamuklu kıyafetler giydirmeyi seçmelisiniz. Bu sayede göbek bağı bölgesinin sürekli hava almasını sağlar ve sürecin daha rahat geçmesine önemli bir katkıda bulunabilirsiniz.

5- Kimyasallar Kullanmayın

Göbek bağının kolaylıkla düşmesini istiyorsanız bölge üzerine kulaktan dolma bilgilerle kimyasal ürünler uygulamaktan kaçının. Doktorunuzun önerdiği malzemelerle yapacağınız günlük pansuman dışında bitkisel yağlar ya da çeşitli kremler sürmek yerine olayı doğal sürecine bırakın.

6- Kanama Miktarına Dikkat Edin

Bebeğinizin göbek bağı sonunda düştü, fakat kanama ile karşılaştınız. Göbek bağı düştükten sonra birkaç damla gibi az miktarda kanama görülmesi normal karşılanmalıdır; ancak kanama miktarı fazlaysa ve günler geçse de akıntı, kızarıklık gibi semptomlar devam ediyorsa acilen doktorunuza danışmalısınız.