Hamileliğin 6 Belirtisi

Birçok kez haberlerden ya da yakın çevrenizden hamile olduğunu fark etmeyen kadınlara rastlamış olabilirsiniz. Hamile olduğunu anlamayıp karın ağrısı diye doktora gidip doğum yaparak eve dönen kadınlara birçok kez şaşırmış ya da gülüp geçmiş de olabilirsiniz; ancak bu durum aslında çok da uzak sayılmayabilir; çünkü hamilelik bazen basit hastalıklar kadar ya da normal durum gibi sayılan belirtiler gösterebilir. Bu durumla sizin de karşılaşmamanız için en basit hamilelik belirtilerini yazımızın devamında derledik. İşte detaylar:

1. Adet Gecikmesi

Mevsim geçişleri, aşırı stres ya da hormonal bozukluklar gibi nedenlerden dolayı bazen görülebilen adet gecikmesi, aynı zamanda hamileliğin en net belirtilerinden biridir. Beklenen takvime göre adetiniz epey gecikmiş, hâlâ adet görmediyseniz hamile olma ihtimaliniz oldukça yüksek demektir. Aynı zamanda normalden daha açık renkte ve lekelenme gibi bir kanama ile karşılaşmanız da hamile olduğunuzu işaret ediyor olabilir.

2. Göğüslerde Değişiklik

Hamilelik başlangıcında etkilenen ilk bölgeler arasında göğüsler yer alır. Değişen hormonlar nedeniyle göğüslerde fark edilir bir hassasiyet, ağrı, göğüs uçlarının etrafının genişlemesi ya da koyulaşması gibi durumlar hamileliğin ilk belirtilerindendir; ancak bu belirtiler aynı zamanda adet döneminde de görülebildiği için kesin olarak hamilelik düşünülmemeli, doktor kontrolüne gidilmelidir.

3. Sürekli Yorgunluk

Yorgunluk ve uyuma isteği hamileliğin ilk belirtilerindendir ve ilk 3 ay boyunca görülebilmekte daha sonra azalabilmektedir. Çoğu kadının genel olarak yoğun bir yaşantısı olduğu için bazen hamilelik belirtisi olan yorgunluk fark edilememektedir. Ancak sürekli dinlenerek geçirmeye çalıştığınız yorgunluk, aslında yolda olan bir bebeğin habercisi olabilmektedir.

4. Baş Dönmesi

Hamilelik başlangıcında tüm vücutta değişimler görüldüğü gibi metabolizma da önemli ölçüde etkilenmektedir. Kabızlık, mide bulantısı gibi tüm bu metabolik değişimler baş dönmesine neden olur ve hamileliğin en çok görülen belirtileri arasında yerini alır.

5. Sık Sık İdrara Çıkma

Normalde olduğundan çok daha fazla tuvalet ihtiyacınız oluşmaya başladıysa bunun sebebi her zamankinden daha fazla su içmeye başlayışınız olmayabilir. Hamilelik başlangıcı ile birlikte vücut daha fazla sıvı üretmeye başlar ve mesanenin daha çok çalışmasına neden olur. Aynı zamanda idrar renginin daha koyu bir renk olması da hamileliği işaret eden belirtiler arasındadır.

6. Koku ve Tat Alma Hassasiyeti

Yemeklerin içinde bulunan malzemeleri eskiye göre daha iyi çözümleyebiliyorsanız, daha önceden hiç rahatsız olmadığınız birçok yiyeceğin kokusundan rahatsız olmaya başlıyorsanız hamilelik belirtileri ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Tüm bu belirtilerin kesin olmamakla birlikte minik bebeğinizin habercisi olma ihtimali yüksektir, kesin bilgi için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.