Hamilelikte Bebeği Etkileyen 4 Durum

Hamilelik süreci, kadınların yaşadığı en mucizevi olaylardan biridir. Heyecan, mutluluk, stres gibi birçok duygunun iç içe yaşandığı bu süreç hem çok zorlu hem de çok keyiflidir. Hayatınızı artık bebeğinize göre şekillendirmenin zamanı gelmiştir ki hamilelik sürecinde yaptığınız her şeyin ve içinde olduğunuz her durumun bebeğinizi doğrudan etkilediği bir gerçektir. Peki hangi durumlar bebeğinizi etkiler, onun olumsuz etkilenmemesi için ne gibi önlemler almanız gerekir biliyor musunuz? İşte işinize yarayacak önemli detaylar…

1. Ruhsal Durum

“Üzülme, bebeğini de üzeceksin.” “Sen mutlu ol ki bebeğin de mutlu olsun.” gibi cümleler ne kadar tanıdık değil mi? Peki bu cümlelerin tanıdık olduğu kadar bilimsel kanıtlarla birlikte ne kadar doğru olduğunu biliyor musunuz? Hamilelik sürecinde değişen tüm hormonlar, doğrudan kana karışır. Bu durumda plasentadaki bağ ile beslenen bebek, bu hormonlarla dolu kanla beslenir. Eğer ki mutlu bir hamileyseniz vücudunuz serotonin salgılayacak ve bu durum direkt olarak bebeğinize yansıyacak, onun da mutlu olmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde mutsuz, agresif bir anneyseniz bebeğinizin de doğduğunda sürekli huysuz olması yüksek bir ihtimal taşıyacaktır.

2. Müzik Dinlemek

Eğer müzik dinlemeyi çok seven bir anne adayıysanız bu şahane bir haber, çünkü bebekler doğru müzikten olumlu yönde etkilenir! Anne karnındayken özellikle bolca klasik müzik dinleyen bebekler, daha sakin bir ruh haline sahip olur. Aynı zamanda doğduğunda bir türlü susturamadığınız, huysuz anlarında anne karnındayken dinlettiğiniz müziği açarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

3. Hamilelik Depresyonu

Birçok kadın hamilelik sürecinde farkında olmadan bir depresyon içesine giriyor. Eğer ki davranışlarınızda ve ruh halinizdeki olumsuz değişimlerin farkındaysanız bu durumun geçiştirilmemesi gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Aksi takdirde depresyon, kronik bir hal alabilir ve bebeğin ruh halini de etkileyebilir. Hamilelik depresyonunun psikoterapi gibi yöntemlerle kolayca tedavi edilebileceğini unutmayın.

Hamilelik

4. Beslenme

Hamilelik döneminde beslenmenin ne kadar önemli olduğu tartışmaya kapalı konular arasında yer alır. Her ne kadar çevrenizin dediği gibi “İki canlısın sen fazla ye.” tekliflerine çok olumlu cevap vermemeniz gerekse de doğru miktarda ve doğru besinler ile bebeğinizin hem ruh halini hem de beden sağlığını olumlu yönde etkilediğiniz kesin bir gerçek.

6. Kişisel Bakım

Hamilelik sürecinde kullandığınız kişisel bakım ürünlerine dikkat! Kullandığınız birçok ürünün kimyasallarının vücudunuza enjekte olup bebeğe ulaştığını ve onu olumsuz etkilediğini unutmayın. Her ne kadar bakımlı olmayı sevseniz de kullandığınız ürünlere her zaman dikkat etmeniz fakat hamilelik sürecinde daha da fazla dikkat etmeniz son derece önemlidir.