Hayat Kendini Sevince Güzel: Öz Sevgi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Öz sevgi, kişinin kendisine olan sevgisidir. Kişinin iyi geldiğini düşündüğü şeyleri kendisine yakınlaştırıp kötü olduğunu düşündüğü her şeyden uzak durmasıdır.

Hayattaki her şeyin temelinde aslında insanın kendine olan sevgisi mevcuttur. Öz sevgi ile kişinin hayata ve diğer insanlara olan bakış açısı, başına gelen olaylarla başa çıkma şekli gibi birçok şey şekillenir ve bu sevginin miktarına göre kişinin hayatı çok daha güzel ya da sıkıntılı bir hal alır.

Hayatta birçok kez istemediğimiz durumlarla karşılaşırız. Bu durumların çoğunun bize zarar getirdiğini anlamayabiliriz. Eğer ki anlayıp uzaklaşırsak diğer insanlar tarafından “bencil” olarak nitelendirilebiliriz. Fakat tam o noktada aslında bizim öz sevgimiz başlıyordur. Bakın öz sevgi hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız diğer bilgiler…

  • Gereklilikler Arasındadır

Hayatımızı daha mutlu ve özgüvenli olarak devam ettirebilmek için öz sevginin mutlaka olması ve sonsuza dek sürmesi gereklidir. Yaptığımız her başarılı işin ardındaki gizli kahraman da öz sevgidir, uğradığımız başarısızlıklar sonucunda bizi şefkatle yatıştıracak olan da öz sevgidir.

  • Güçlendirir

Öz sevgisi tam olan insan, hayat karşısında daha güçlü durur. Öz sevgisi olmayan bir insanın korkulardan oluşan kabukları vardır ve hayatı daima bu kabukların içerisinden izlemeyi tercih eder.

  • Duygusal Olarak Doyurur

Kendine makul miktarda sevgi besleyen insanlar, duygusal açıdan kendisini doyurabilmiş insanlardır. Aksi takdirde duygusal bir açlık yaşama ve hak ettikleri değer ve ilgiyi başka insanlardan bekleme yanılgısına düşerler. Hayallerindeki insanlardan (bu genellikle ikili ilişkilerde olur) içlerindeki sevgi boşluğunu doldurmalarını beklerler. Karşı taraftan bunu alamadıklarında ise onları kaçınılmaz bir son olan depresyon bekler.

  • Öz Sevginizi Artırmak Mümkündür

Öz sevgiyi artırıp daha mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmek mümkündür. Peki nasıl? İşte detaylar:

  • Öncelikle her zaman başkalarını memnun edebilmenin mümkün olmadığını ve sürekli bunun için uğraşmanın size zarar vereceğini unutmayın.
  • Kendinize duyduğunuz sevginin her türlü başarısızlığa rağmen sürmesi gerektiğini kabullenin. Başarısız da olsanız değerli olduğunuzu kendinize daima hatırlatın.
  • Kendinize iyi hissettirecek, yetenekli olduğunuzu ispatlayacak, etrafınıza da faydalı olabileceğiniz bir hobi edinin. Bu hobi sayesinde aklınızdaki kötü düşüncelerden uzaklaşıp kendinizi daha çok sevmek için imkân tanıyın.
  • Kendinizi başkaları ile kıyaslamaktan kaçının. Kimseye benzemek zorunda olmadığınızı, hata ya da başarılarınızla tamamen özgün ve benzersiz biri olduğunuza inanın.
  • Öz sevginin temel taşlarından biri, kendi bedeninizi her haliyle sevebilmektir. Bedeninizi sevdiğinizde ruhunuzu ve tüm benliğinizi sevebilmek de kolaylaşır. Bunun için standart hale getirilmeye çalışılan beden ölçülerini unutun. Bu ölçülerin dışındaysanız bunun kötü bir durum olmadığını, önemli olanın kendinizi hangi ölçülerle sevdiğiniz olduğunu kabullenin.