Hayvan Korkunuzu Yenmek İçin Bunları Yapın

Kedi, köpek, kanatlı hayvanlar, örümcek, yılan gibi hayvanlardan korkuyor, onları gördüğünüzde korkudan bayılacak gibi oluyor, ağlamak, koşmak mı istiyorsunuz?

Tarih öncesi dönemde insanlar kendilerini korumak için yılan, örümcek veya tehlikeli hayvanlardan ya kaçmak ya da onları öldürmek zorundaydı. Yüzyıllar boyunca bu korku ve kaçınmanın, insanın genetik yapısına kodlandığı düşünülüyor. Ayrıca daha önce yaşanmış bir travmatik olay, çocuklukta bir hayvanın saldırısına uğramak, şakayla karışıkta olsa hayvanın üzerine atılması gibi olaylar yaşamak kişide fobi yaratabilir. Bazı hayvanlarla ilgili olumsuz hikâyeler dinlemek, filmlerde ilgili durumları seyretmek de fobiye zemin hazırlayabilir. Öte yandan psikanalitik kurama göre, bilinç dışı korkular ve istekler, yasaklar nedeniyle bilinç düzeyine çıkmakta zorlanırsa bu durum kendini bir hayvan fobisi şeklinde gösterebilir. Bazı durumlarda ise çocuklukta görülmeyen bir hayvan korkusu yetişkinlikte bir hayvan tarafından ısırıldıktan sonra oluşabilir.
kedi

Öncelikle hayvanın resmine bakmaya çalışın
Fobiniz olan hayvanın resmine bakmaya çalışın daha sonra resmi evinizde görebileceğiniz bir yere koyun ve kendinizi alıştırın.
kedi-fobisi

Maket ve ya oyuncaklara dokunmayı deneyin
Resimlerden, filmlerden rahatsızlık duymadıktan sonra hayvan maketlerine ya da oyuncaklarına dokunmaya çalışın. Bunun çok zor geldiği yerlerde çeşitli nefes ve rahatlama egzersizleri yapabilirsiniz.
kopek

Hayvanla karşılaşmaya hazır olun
İkinci aşamayı da geçtiğinizde hayvanla karşılaşmaya kısmen hazırsınız demektir. İlk kez karşılaştığınızda yanınızda güvendiğiniz ve sizi rahatlatacak bir yakınınızın olmasına özen gösterin. Sonra hayvandan kaçmamaya çalışın, korkunuzla olabildiğince yüzleşin, hayvanın olduğu ortamı asla terk etmeyin. Hayvan fobisi psikolojik yardım alarak kolaylıkla üstesinden gelebileceğiniz bir fobidir. Atlattığınız zaman yaşam kaliteniz artacak kendinizi daha rahat ve güçlü hissedeceksiniz.