İdeal Bir Bebek Odası İçin 9 Fikir

Bebeğinizi kucağınıza alıp evinize döndüğünüzde sizi kucaklayan harika mekan; bebek odası. Hamilelik döneminde sabah bulantıları ile boğuşurken, bir yandan da bebek odası hazırlıkları yapacağınızdan şüphemiz yok… “Sade mi olsun, süslesem mi, biraz daha mı süslesem, perdeleri nasıl seçsem, mobilyalar nasıl olsa?” Renkler, desenler, kumaşlar, duvar kağıtları ve daha pek çok soru kafanızda uçuşuyor olmalı. Peki ideal bir bebek odası nasıl olmalı? Bebeğinizin sağlıklı gelişimini destekleyecek önemli detayları sizin için araştırdık.

bebek odası

1. Bebek odasını dizayn ederken, duvar kağıdı, boya ve halı seçiminizi alerjiye neden olmayan yani antialerjik ürünlerden tercih ederek işe başlayabilirsiniz. Bebekler anne karnındaki koruma duvarından çıktığında gerçek dünyayla tanışma serüvenleri başlar. Bu adaptasyon sürecince bebeklerin hassas cildi düşünülerek hazırlanmış eşyalar, sağlıklı bir seçim olacaktır.

2. Güneş ışığı alan, aydınlık bir oda, onları dışarıdaki hayattan koparmayacak, temiz, ferah ve huzurlu bir ortam sunacaktır. Eğer seçme şansınız varsa evinizin aydınlık bir odasını bebek odası olarak konumlayın. Odayı güneş ışığına karşı havalandırmak en pratik mutluluk anlamına gelir!

bebek odaları

3. Bebeğinizi özellikle ilk aylarda geceleri de sık sık emzireceğinizi düşünürsek, oda ışığının soft olmasına, direkt olarak emzirdiğiniz koltuğa veya bebeğinizin yatağına odaklanmamasına dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin odası için sıfır ısı üretimi ve zararlı madde içermemeleri ile tanıdığımız LED ampul tercih edebilirsiniz.

4. “Bebek odası sıcak olmalıdır” gibi bir kanı olsa da bu gerçek dışıdır. Uzmanlar bebek odasının ideal ısısını gündüz için 22-24, gece için 20-22 derece olarak önremektedirler. bebek odasının ideal nem oranı ise %40-60 düzeyindedir. Bu teknik detayı daha somut olarak görmek için odada bir ölçüm cihazı bulundurmanızda fayda var.

5. Bebeğinizin uyku saatlerine ışık geçirmeyen bir güneşlikle destek olabilirsiniz. Işık geçirmeyen perdeler, bebeğinizin hem geceleri, hem de gündüz uykusu sırasında daha verimli uyumasını sağlar. Bebeğinizin uyku rutinini oluşturmaya çalışırken de karanlık ortam, uyku saatinin geldiğini anımsatacak ve düzenli uyku saatlerini beraberinde getirecektir.

anne bebek

6. Sürekli temiz ve düzenli organize edilmiş bir oda görmek, hem sizi mutlu edecek, hem de iş yükünüzü azaltacaktır. Bu nedenle mobilyaları da aksesuarları da basit tutun. Çocuk dostu mobilyalar, ürünler tercih edin. Bebeğiniz büyüdükçe, kendi zevkleri oluştukça tercihlerini yapacak ve bundan büyük zevk alacaktır.

7. Hastane odasından eve geldiğiniz günkü gibi organize bir oda, pratik çözümlerle her zaman hayatınızda olabilir. Altında çekmeceleri olan bir beşik veya altına sepetler, kutular koyabileceğiniz bir yatak tercih edebilirsiniz. Boş alanları küp sistemlerle organize edebilir, hem kitap, hem de oyuncak-eşya sepetlerini bu küplere koyabilirsiniz.

8. Bebeğinizin büyümeye, oyuncakların sayısı artmaya başladığında dolap kapaklarının içine açık cepler, çantalar yerleştirebilir, küçük parçaları burada organize edebilirsiniz. Böylece yürümeye başlayan çocuğunuzun hareketli zamanlarında bu küçük parçaları kolayca yok etmiş ve derli toplu bir oda yaratmış olacaksınız.

9. Bebek odanızın tarzını arkada nötr bir fon olarak belirlerseniz kaostan uzaklaşmış olursunuz. Sakinleştirici ve besleyici renkler kullanmayı düşünün. Kontrast renkler sizi de bebeğinizi de yorabilir. Unutmayın, herkesten önce sizin sakinliğe ihtiyacınız var.